Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata (fara diminuare)
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata (fara diminuare)

Nascuta 14.03.1958 / ani lucrati in romania 26 si 11 luni in grupa ll-a / ani lucrati in italia 7. Cand pot iesi la pensie anticipata fara penalizari si ce demersuri trebuie sa fac pentru a-mi recunaste in romania anii lucrati in italia.
Daca aveti 24 de ani de grupa II-a in procent de 100%:
Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 6 ani(3 luni/an).
27 de ani si 2 luni(iulie 1976-septembrie 2003)+6 ani + 7 ani Italia =40 de ani si 2 luni de stagiu.
O reducere cu 5 ani si 6 luni a varstei standard de pensionare.
61-5 ani si 6 luni=55 de ani si 6 luni - limita de varsta.,
Daca aveti 27 de ani in conditii deosebite grupa II-a(pana la 31/03/2001) + conditii deosebite de la (01/04/2001 pana in septembrie 2003):
Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 6 ani si 9 luni(3 luni/an).
27 si 1 luna + 6 si 9 + 7 = 40 de ani si 10 luni de stagiu.
O reducere cu 6 ani a varstei standard de pensionare.
61-6=55 de ani limita de varsta.
In ambele situatii indepliniti conditiile pentru limita de varsta.
In ce priveste pensionarea,urmati indicatiile d-nului Valeriu Tudor.