avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 859 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata (fara diminuare)
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata (fara diminuare)

Nascuta 14.03.1958 / ani lucrati in romania 26 si 11 luni in grupa ll-a / ani lucrati in italia 7. Cand pot iesi la pensie anticipata fara penalizari si ce demersuri trebuie sa fac pentru a-mi recunaste in romania anii lucrati in italia.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 17:55, 2 Iunie 2014
Daca aveti 24 de ani de grupa II-a in procent de 100%:
Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 6 ani(3 luni/an).
27 de ani si 2 luni(iulie 1976-septembrie 2003)+6 ani + 7 ani Italia =40 de ani si 2 luni de stagiu.
O reducere cu 5 ani si 6 luni a varstei standard de pensionare.
61-5 ani si 6 luni=55 de ani si 6 luni - limita de varsta.,
Daca aveti 27 de ani in conditii deosebite grupa II-a(pana la 31/03/2001) + conditii deosebite de la (01/04/2001 pana in septembrie 2003):
Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 6 ani si 9 luni(3 luni/an).
27 si 1 luna + 6 si 9 + 7 = 40 de ani si 10 luni de stagiu.
O reducere cu 6 ani a varstei standard de pensionare.
61-6=55 de ani limita de varsta.
In ambele situatii indepliniti conditiile pentru limita de varsta.
In ce priveste pensionarea,urmati indicatiile d-nului Valeriu Tudor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul pensie AlexandraMihaela AlexandraMihaela Buna ziua, Mama mea nu mai lucreaza de 6 ani (a fost data in somaj apoi nu a mai gasit un loc de munca din cauza varstei). In acest moment s-a ivit ... (vezi toată discuția)
Calculul vechimii pentru grupa i si ii de munca cumulate Solomonea Solomonea Buna ziua! Am si eu o intrebare daca ma puteti lamuri..... ! Tatal meu are varsta de 58 de ani si are munciti 11 ani la grupa I si 21 la grupa II ! Am inteles ... (vezi toată discuția)
Legea pensiilor marcuaurel marcuaurel buna ziua, sunt de sex feminin, cand pot sa ma pensionez daca sunt nascuta la 15 mai 1960, lucrez neintrerupt din martie 1980 si am lucrat 26 ani in grupa a ... (vezi toată discuția)