Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Lamurire grupa I de muncã
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Lamurire grupa I de muncã

Bună ziua. Vă rog să mă lămuriţi într-o privinţă. Tatăl meu împlineşte în februarie 2014, 34 ani de muncă la Grupa I (CFR conform prevederilor înainte de 2001). Iese sau nu la pensie anul acesta?
Ar trebui sa ne dati mai multe detalii pentru a putea primi un raspuns mai complet, si anume : data nasterii, stagiu de cotizare realzat in grupele de munca/conditii speciale sau deosebite , stagiul total de cotizare.
Tatăl meu este născut în 04 mai 1961
pe 15 februarie are 34 ani de cotizare la grupa I (4 ani - Corhănitor mecanic în exploatare forestiere şi restul de 30 acar CFR)
10 luni stagiul militar si 1 luna concediu medical
Grupa I-a de munca a fost pana la 31/03/2001
La acea data avea 39 de ani si 10 luni
39 si 10 luni - 34 ani(grupa I-a = 5 ani si 10 luni la angajare
Incepand cu 01/04/2001 s-a lucrat in conditii speciale si deosebite de munca
Lamuriti anii,pe grupe si conditii

Daca cele postate ar fi corecte(34 de ani in grupa I-a)ar fi limita de varsta la 52 de ani.
Dar nu este chiar asa.
din 15.02.1980 până în 31.03.2001 încadrat la grup I
după aprilie 2001 presupun că a intrat la condiţii normale de muncă
alexandraungurean, utilizator
Pentru 15 ani de grupa I-a beneficiaza de o reducere cu 7 ani si 6 luni a varstei standard de pensionare(65).
65-7 ani si 6 luni = 57 de ani si 6 luni - limita de varsta.