Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Sunt nascut pe data de 02.09.1959 si am 38 ani munca cu cotizatie. Am lucrat 4 ani in grupa 1 si 34 ani in grupa 2. Cand pot iesi la pensie si cu ce fel de pensie?
Grupele superioare de munca au fost pana la 31/03/2001
Incepand cu 01/04/2001 s-a lucrat in conditii deosebite, speciale si alte conditii de munca.
2001-1959=41
34+4= 38
Se intelege ca pentru a realiza cei 38 de ani in grupe superioare de munca v-ati angajat inainte de implinirea varstei de 3 ani.
Clarificati aceasta situatie.
Carp Mircea, utilizator
1. Pentru un barbat nascut in septembrie 1959 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare ested e 35 de ani iar stagiul minim de cotizare ested e 15 ani.

2. Pentru cei 4 ani lucrati in gr. I de munca (in mprocent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani;
- se adauga la stagiul de cotizare 2 ani.

3. Pentru cei 34 de ani lucrati in gr a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 7 ani si 7 luni;
- se adauga la stagiul de cotizare 8 ani si 6 luni;

4. Varsta standard redusa de pensionare este de 65/0 - 2/0 - 7/6 = 55 de ani si 6 luni.

5. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta la 55 de ani si 6 luni, adica oricand de acum inainte.