Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Limita de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Limita de proprietate

Buna seara. As avea doua intrebari, daca ma puteti ajuta, in legatura cu limita de proprietate intre curtea mea si cea a vecinului.

1. Peretele casei lui se gaseste pe limita de proprietate: intrebarea ar fi daca a construit legal, tinand cont de faptul ca streasina lui este deasupra terenului meu.

2. Acelasi vecin are un pom fructifer chiar langa gard, iar aproape jumatate din fructe cad toamna in curtea noastra: intrebarea ar fi, ale cui sunt fructele care cad in curtea mea, ale mele sau ale lui?

Multumesc anticipat pt raspunsuri.
1) Depinde cand a construit, depinde cand ati cumparat dvs., s.a.m.d., teoretic vecinul ar trebui sa-si colecteze apele cu burlane si sa le deverseze pe terenul lui, in functie de situatia concreta din teren.
2) Aveti dreptul de a taia ramurile arborelui care se intind peste terenul dvs. si aveti dreptul de a pastra fructele cazute in mod natural pe terenul dvs. (nu aveti dreptul de a va urca in arbore si de a culege fructele).