Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... In perioada de preaviz salariatii pot efectua ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

In perioada de preaviz salariatii pot efectua concediu de odihna

Buna ziua,
Am urmatoarea intrebare :
Care este legea si articolul de lege ce prevede faptul ca pe perioada de preaviz se poate efectua zile de concediu . In conditia ca ai aceste zile .
Va multumesc frumos.
Art.81 alin. (5) C.mun. : Pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.

Art.144 C.mun.
(1) Dreptul la concediu de odihna anual platit este garantat tuturor salariatilor.
(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.

Prin urmare, este posibil ca in perioada de preaviz sa va luati concediu de odihna.

CO nu prelungeste durata preavizului , astfel incat la expirarea perioadei de preaviz raportul de munca va inceta.

Daca va luati CO in timpul preavizului, atunci veti primi indemnizatia aferenta acestuia si nu salariu.

Daca nu va luati CO in timpul preavizului , atunci veti primi salariul , iar la incetarea c.i.m. zilele de CO neefectuate se vor compensa in bani, conform art.146 alin.3 C.mun.
Dată post: Joi, 28 Iulie 2016, 22:43
Forum Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele
Subiect preaviz si concediul de odihna

@ avramflorin
In urma discutiilor purtate cu serviciul personal argumentul meu de mai jos :

"Subiect: In perioada de preaviz salariatii pot efectua concediu de odihna
Art.81 alin. (5) C.mun. : Pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.
Art.144 C.mun.
(1) Dreptul la concediu de odihna anual platit este garantat tuturor salariatilor.
(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.
Prin urmare, este posibil ca in perioada de preaviz sa va luati concediu de odihna.
CO nu prelungeste durata preavizului , astfel incat la expirarea perioadei de preaviz raportul de munca va inceta.
Daca va luati CO in timpul preavizului, atunci veti primi indemnizatia aferenta acestuia si nu salariu.
Daca nu va luati CO in timpul preavizului , atunci veti primi salariul , iar la incetarea c.i.m. zilele de CO neefectuate se vor compensa in bani, conform art.146 alin.3 C.mun."
nu a fost valabil , sublinind in scris ca preavizul meu este de 45 zile lucratoare si 15 zile de concediu ( pentru ca societatea intra in concediu de odihna planificat din data de 15.12.2015, iar eu nu termin preavizul cu doua zile ca se intra in concediu). In total preavizul meu este de 60 zile cu concediu.Am fost instiintat verbal ca daca nu respect perioada de preaviz voi fi dat in judecata.
Cu ce sfaturi ma poate ajuta cineva .
Va multumesc anticipat.

==========

Precizati :
- Cate zile de preaviz aveti mentionate in c.i.m. ? Si daca acesta a fost modificat prin act aditional?

- Pentru care motiv veti fi actionat in judecata ?
1) In c.i.m. am trecute 15 zile de preaviz , nu am semnat nici un act aditional la contract cu privire la 45 zile LUCRATOARE preaviz.( mi s-a spus ca daca se modifica legea trebuie sa ma supun ei).
2) Nerespectarea celor 45 zile atrage in viziunea societatii creerii de prejudicii si implicit darea mea in judecata .
Daca nu s-a modificat durata preavizului prin act aditional , atunci in cazul dvs durata acestuia este de 15 zile ... legea nu va obliga sa efectuati 45 de zile lucratoare de preaviz.

Art.81 C.mun.
.....
(4) Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.
.....

Nerespectarea celor 15 zile de preaviz si nu a celor 45 de zile poate atrage raspunderea juridica a dvs.