avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 295 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit din venituri imobiliare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit din venituri imobiliare

Buna!
In cazul vanzarii in anul 2015 a doua proprietati imobiliare, statul percepe un impozit? Unde se pot solicita informatii cu privire la acest impozit? Se poate scoate o adeverinta/chitanta cu valoarea acestuia? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Lăzăruţiu Lucian , Avocat 11:47, 28 Iulie 2016
Codul fiscal:

ART. 111 - Definirea venitului din transferul proprietăților imobiliare din patrimoniul personal

(1) La transferul dreptului de proprietate și al dezmembrămintelor acestuia, prin acte juridice între vii asupra construcțiilor de orice fel și a terenurilor aferente acestora, precum și asupra terenurilor de orice fel fără construcții, contribuabilii datorează un impozit care se calculează astfel:

a) pentru construcțiile de orice fel cu terenurile aferente acestora, precum și pentru terenurile de orice fel fără construcții, dobândite într-un termen de până la 3 ani inclusiv:

(i) 3% până la valoarea de 200.000 lei inclusiv;

(ii) peste 200.000 lei, 6.000 lei + 2% calculate la valoarea ce depășește 200.000 lei inclusiv;

b) pentru imobilele descrise la lit. a), dobândite la o dată mai mare de 3 ani:

(i) 2% până la valoarea de 200.000 lei inclusiv;

(ii) peste 200.000 lei, 4.000 lei + 1% calculat la valoarea ce depășește 200.000 lei inclusiv.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit pe transferul de proprietate din patrimoniul personal lulu58 lulu58 pentru anul 2015 se mai percepe impozit pe transfer de proprietate de 2 sau 3 % din valoarea de expertiza s-au din valaoarea de adjudecare s-au s-au din ... (vezi toată discuția)
Impozit vanzare apartament lgc61 lgc61 Buna ziua, As vrea sa stiu de ce mi se percepe impozit daca vand un apartament cu intentia de a cumpara un altul sau o casa... Daca statul imi ia impozit, nu ... (vezi toată discuția)