Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pasaport diplomatic
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pasaport diplomatic

Buna ziua.
Va rog sa imi spuneti o lege sau undeva un link unde pot gasi informatii despre cine si in ce conditii poate obtine Pasaport Corp diplomatic.
Eu, persoana fizica in Romania pot obtine asa ceva? si daca da, cum?
Pasaport diplomatic pot obtine personalul diplomatic al unei tari, functionarii pentru institutii internationale (unele dintre ele) si membrii lor de familie. Pasaportul diplomatic romanesc nu confera imunitate diplomatica in Romania. Statul roman are dreptul sa retraga imunitatea unor diplomati romani care s-au facut vinovati de fapte penale in strainatate.

Daca aveti si cetatenia statului X, nu aveti imunitate in statul X.
tgeorgescu, utilizator
Buna seara. raspunsul e foarte vag in conditiile in care eu cunosc persoane care nici macar nu lucreaza sau sa aiba tangenta cu "diplomatia" dar au acest tip de pasaport. Nu intru in detalii ...
Din acest motiv intreb, cum a putut obtine acea persoana. Vreau si eu :)
Legea este pe [ link extern ]

A se vedea si articolele urmatoare.
tgeorgescu, utilizator
As vrea si eu un contact pentru a obtine un pasaport diplomatic
Ati citit linkul de mai sus? Pasaport diplomatic nu se da pe ochi frumosi.