avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 950 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pasaport diplomatic
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pasaport diplomatic

Buna ziua.
Va rog sa imi spuneti o lege sau undeva un link unde pot gasi informatii despre cine si in ce conditii poate obtine Pasaport Corp diplomatic.
Eu, persoana fizica in Romania pot obtine asa ceva? si daca da, cum?
Cel mai recent răspuns: tgeorgescu , utilizator 00:22, 7 Aprilie 2017
Pasaport diplomatic pot obtine personalul diplomatic al unei tari, functionarii pentru institutii internationale (unele dintre ele) si membrii lor de familie. Pasaportul diplomatic romanesc nu confera imunitate diplomatica in Romania. Statul roman are dreptul sa retraga imunitatea unor diplomati romani care s-au facut vinovati de fapte penale in strainatate.

Daca aveti si cetatenia statului X, nu aveti imunitate in statul X.
Ultima modificare: Vineri, 29 Iulie 2016
tgeorgescu, utilizator
Buna seara. raspunsul e foarte vag in conditiile in care eu cunosc persoane care nici macar nu lucreaza sau sa aiba tangenta cu "diplomatia" dar au acest tip de pasaport. Nu intru in detalii ...
Din acest motiv intreb, cum a putut obtine acea persoana. Vreau si eu :)
Legea este pe [ link extern ]

A se vedea si articolele urmatoare.
Ultima modificare: Duminică, 31 Iulie 2016
tgeorgescu, utilizator
As vrea si eu un contact pentru a obtine un pasaport diplomatic
Ati citit linkul de mai sus? Pasaport diplomatic nu se da pe ochi frumosi.

Alte discuții în legătură

Procura sau nu pentru iesirea din tara cu minor? iulica21 iulica21 Buna ziua,va rog sa ma lamuriti si pe mine la aceasta intrebare.Am venit in vacanta in Romania cu sotul si copilul italieni amandoi.Sotul a trebuit sa ... (vezi toată discuția)
Pasaport in regim de urgenta Tonia30 Tonia30 Buna ziua. Se mai elibereaza pasapoarte temporare (cele de 1 an) in regim de urgenta? Am auzit ca numai pe motive medicala, dar nu am gasit nicaieri ... (vezi toată discuția)
Angajatii ambasadei manolachealex manolachealex Angajatii abasadei si familiile lor beneficiaza de imunitate de jurisdictie? (vezi toată discuția)