Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pasaport diplomatic
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pasaport diplomatic

Buna ziua.
Va rog sa imi spuneti o lege sau undeva un link unde pot gasi informatii despre cine si in ce conditii poate obtine Pasaport Corp diplomatic.
Eu, persoana fizica in Romania pot obtine asa ceva? si daca da, cum?
Care este posibilitatea ? Exista sau nu o posibilitate?
Posibilitatea este sa aveti o functie in stat (ministru, parlamentar, etc.) sau sa faceti parte din familia cuiva care este asa ceva (sot, sotie sau copil minor).

Un pasaport diplomatic obtinut prin frauda n-are nicio valoare, nu impresioneaza decat naivii, deoarece autoritatile statului pe care il vizitati pot lua legatura cu autoritatile romane, care le pot spune clar ca nu aveti imunitate diplomatica, sunteti doar un impostor.

In general Ministerul de Externe al unei tari trebuie sa stie ce persoane cu imunitate diplomatica se afla in tara proprie.
tgeorgescu, utilizator