Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ordin de restrictie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ordin de restrictie

Buna ziua. Am si eu o nelamurire si as avea nevoie de ajutorul dv-stra. am o cunostinta care este aenintata de fostul ei iubit. Mentionez ca este amenintata atat ea cat si familia ei(mama-tata)dar, doar telefonic si prin mesaje. Ce se poate face in aceasta situatie? se poate obtine un ordin de restrictie/protectie? Sau care sunt procedurile legale? Va multumesc.
Sesizeaza aspectele mentionate de dvs la politie pt a obtine nr inregistrare si a avea ceva probe in cazul procesului.iar apoi se adreseaza instantei de judecata solicitand emiterea unui ordin de protectie.Solicita administrarea probei cu inscrisuri,martori care sa prezinte situatia de fapt amenintarile,savarsirea de violente fizice si psihice etc.
Nu au existat violente fizice pana in prezent doar amenintari telefonice. Fostul ei iubit este in strainatate. in cat timp se poate obtine acest ordin de protectie si ce reprezinta mai exact?
Amenintarea nu tb sa vizeze neaparat agresiunea fizica. Orice constrangere psihologica, sociala, economica etc poate constitui un temei al emiteriiunui ordin de protectie.

Numai ca aceasta amenintare tb sa fie una grava, serioasa si care sa puna in pericol grav viata, integritatea fizica/ psihica a unei persoane.

In plus agresorul, ar tb sa aiba calitatea de membru de familie sau fost membru de familie.

Printre masurile care se pot dispune sunt:
- evacuarea temporara a agresorului din locuinta familiei, indiferent daca acesta este titularul dreptului de proprietate
- reintegrarea victimei si, dupa caz, a copiilor, in locuinta familiei
- limitarea dreptului de folosinta al agresorului numai asupra unei parti a locuintei comune atunci cand aceasta poate fi astfel partajata incat agresorul sa nu poata veni in contact fizic cu victima
- obligarea agresorului la pastrarea unei distante minime determinate fata de victima, fata de copiii acesteia sau fata de alte rude ale acesteia ori fata de resedinta, locul de munca sau unitatea de invatamant a persoanei protejate,
- interdictia pentru agresor de a se deplasa in anumite localitati sau zone determinate pe care persoana protejata le frecventeaza sau le viziteaza periodic
- interzicerea oricarui contact, inclusiv telefonic, prin corespondenta sau in orice alt mod de comunicare actual si accesibil cu victima, obligarea agresorului de a preda politiei armele detinute
- incredintarea copiilor minori sau stabilirea resedintei acestora
Sa inteleg din cele relatate de dv-stra ca, daca nu a fost si nu este un membru de familie nu se poate obtine un asemenea ordin ? El nu a fost si nici nu este membru al familiei. Amenintarile au fost doar prin mesaje telefonice si de la mai multe numere de telefon dar el nu recunoaste ca le-ar fi trims el motivand ca a fost folosit telefonul firmei unde lucreaza si ca sai faca rau cineva le-ar fi trimis