Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Factura si chitanta la vanzarea catre persoane fizice
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Factura si chitanta la vanzarea catre persoane fizice

Buna seara,

sunt PFA si ma intereseaza cum se procedeaza in cazul vanzarii in cantitati mari (tone) de produse agricole( cereale) catre persoane fizice - se factureaza si se emite chitanta sau se plateste de catre persoana fizica la banca?

va multumesc!
In nici un caz nu emiteti chitanta catre persoane fizice. Va cumparati casa de marcat. Numerarul se poate incasa si in banca daca este depus de persoana fizica direct in contul dvs. de PFA. Atentie la plafonul de incasare de la persoane fizice. Legea tocmai s-a modificat - vedeti OUG 32/2016 - si este posibil sa puteti incasa nelimitat in numerar de la persoane fizice. Verificati daca activitatea care o desfasurati se incadreaza la OUG 32/2016.