Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... calculare spor asistenta medicala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

calculare spor asistenta medicala

Salariul meu de baza in 2016 cuprinde si sporurile de vechime, de unitate, de lucru in ture. In aceste conditii s-a adaugat pentru calculul salariului brut plata orelor lucrate sambata si duminica si un spor pentru conditii deosebite in cuantum de 75%, dar acesta a fost calculat in functie de salariul de baza avut in anul 2009, cu mult mai mic decat cel din 2016. E legal?

Lucrez ca asistenta medicala
Da este corect,tariful orar este stabilit in fc de sal.din 2009,in cf cu prevederile din Legea 284/2010 si Ordinul 77/2011 privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea prevederilor Legii nr. 285/2010 privind salarizarea in anul 2011 a personalului platit din fonduri publice