avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 882 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... calculare spor asistenta medicala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

calculare spor asistenta medicala

Salariul meu de baza in 2016 cuprinde si sporurile de vechime, de unitate, de lucru in ture. In aceste conditii s-a adaugat pentru calculul salariului brut plata orelor lucrate sambata si duminica si un spor pentru conditii deosebite in cuantum de 75%, dar acesta a fost calculat in functie de salariul de baza avut in anul 2009, cu mult mai mic decat cel din 2016. E legal?

Lucrez ca asistenta medicala
Cel mai recent răspuns: ContSters400311 , utilizator 18:02, 4 August 2016
Da este corect,tariful orar este stabilit in fc de sal.din 2009,in cf cu prevederile din Legea 284/2010 si Ordinul 77/2011 privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea prevederilor Legii nr. 285/2010 privind salarizarea in anul 2011 a personalului platit din fonduri publice

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

La ce salariu se calculeaza un spor ? micro40 micro40 Buna ziua. Lucrez la Ambulanta, in anul 2010 am primit un spor de risc . si de atunci acel spor se calculeaza la salariul de baza pe care il aveam la acel ... (vezi toată discuția)
La bugetari nu se platesc zilele nelucratoare,lucrate evasinai evasinai Daca intr-o luna sunt 160 ore (20 zile) lucratoare, si o persoana lucreaza 160 ore din care 24 ore lucrate sambata sau duminica si 8 ore lucrate intr-o ... (vezi toată discuția)
Plata orelor suplimentare didilinar didilinar Caz concret:sint asistenta medicala de laborator,norma mea este de 7 ore/zi,de luni pina vineri.De 2 ori pe luna,deoarece spitalul este unul de urgenta si nu ... (vezi toată discuția)