Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Fiscul îți poate înregistra firma din oficiu în ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Fiscul îți poate înregistra firma din oficiu în scopuri de TVA

Societatea noastra se afla in urmatoarea situatie : din cauza sediului social expirat, a fost declarata inactiva si i s a anulat codul de TVA,incepand cu 15.06.2016.Nu am primit nici o instiintare in acest sens,prin Posta. Am depus cererea de reactivare pe 28.07.2016.precizez ca la sfarsitul lunii iunie ,am depasit cifra de afaceri de 300.000lei fara TVA . Dupa obtinerea deciziei de reactivare , Fiscul ar trebui sa ne inregistreze firma din oficiu ,ca si platitoare de TVA ,sau trebuie urmata , neaparat o alta procedura? Multumim.
Va trebui sa depuneti formularul 088 pentru obtinerea codului de tva. Pt tranzactiile efectuate de la data inactivarii trebuie sa depuneti decont special de tva D311 - cu tva-colectat fara sa aveti dreptul la deducere pina la obtinerea codului.
Chiar daca in momentul reactivarii se depaseste 220.000?
Din pacate DA. Nu are importanta ca ati depasit plafonul in situatia dvs.
In regula, va multumesc ptr raspuns.
Termenul de reactivare este de 30 zile. Dar cel de obtinere a codului de TVA din momentul depunerii 088?
eurolight, utilizator