Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit majorat?
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit majorat?

Buna ziua,
Am urmatoarea speta:
- doresc sa semnez un contract de inchiriere cu firma "x". Chiriasul, respectiv firma "x", are ca domeniu de activitate inchirierea in regim hotelier.
Astfel, daca in contractul de inchirere inserez o clauza prin care chiriasul are dreptul de subinchiriere (va emite bon fiscal pe adresa respectiva), intru sub incidenta noilor modificari fiscale prin care se va majora impozitul pe cladire?
Mentionez ca firma nu va avea la adresa imobilului inchiriat sediu social, punct de lucru si nici nu-si va deduce cheltuielile cu utilitatile.
Multumesc anticipat!
Daca la adresa respectiva se subinchiriaza in regim hotelier, trebuie platit impozit majorat.