avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 903 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata pentru 3 copii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata pentru 3 copii

Buna ziua,

mama mea este nascuta in data de 19.06.1952 si are 3 copii si 27 de ani vechime ...la ce varsta poate iesi la pensie...mentionez ca acum beneficiaza de pensie de boala

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 01:25, 23 August 2009
In mod normal mama dumneavostra ar trebui sa iasa la pensie in luna iulie 2011. Stagiul mnim de cotizare este de 13 ani si 2 luni iar cel maxim de 29 ani si 2 luni.
Dar daca a nascut si crescut 3 copii beneficiaza de reducerea varstei de pensionare cu un an.
deci in iulie 2009 poate sa depuna cererea ...corect?
ma scuzati iule 2010
Da, din punctul meu de vedere in iulie 2010.
multumesc frumos

Alte discuții în legătură

Pot iesi la pensie? alinabad alinabad IN MAI IMPLINESC 55 DE ANI. AM 3 COPII. CEI DE LA CASA DE PENSII MI-AI-U CALCULAT VECHIMEA SI MI-AU SPUS CA AM 35 DE ANI SI 2 LUNI. CAND POT IESI LA PENSIE? (vezi toată discuția)
Pensionare limita de varsta orber orber Buna ziua! Mama mea este nascuta pe 8 noiembrie 1951. Are o vechime in munca de 26 de ani si 3 copii nascuti, toti in viata. Ar dori sa iasa la pensie, cand ... (vezi toată discuția)
Cand poate beneficia de pensie? labuta labuta Vreau sa stiu daca mama mea poate iesi la pensie,cand,daca anticipat sau nu.Este nascuta in iulie 1952 si are 4 copii (vezi toată discuția)