Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata pentru 3 copii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata pentru 3 copii

Buna ziua,

mama mea este nascuta in data de 19.06.1952 si are 3 copii si 27 de ani vechime ...la ce varsta poate iesi la pensie...mentionez ca acum beneficiaza de pensie de boala

Multumesc
In mod normal mama dumneavostra ar trebui sa iasa la pensie in luna iulie 2011. Stagiul mnim de cotizare este de 13 ani si 2 luni iar cel maxim de 29 ani si 2 luni.
Dar daca a nascut si crescut 3 copii beneficiaza de reducerea varstei de pensionare cu un an.
deci in iulie 2009 poate sa depuna cererea ...corect?
ma scuzati iule 2010
Da, din punctul meu de vedere in iulie 2010.
multumesc frumos