Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Modalitate trecere de la pensie de invaliditate II la ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Modalitate trecere de la pensie de invaliditate II la pensie pentru limita de varsta.

Data nasterii martie 1953. Beneficiar de pensie de invaliditate gr II din noiembrie 2007. La implinirea varstei standard de pensionare se poate trece la pensie pentru limita de varsta ? Se poate mari pensia luandu-se in calcul si perioada de invaliditate gr II ?Vechime in munca 35 ani.
Legea 263/2010

Articolul 82
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.

Daca in noiembrie 2007 aveati 35 de ani de stagiu atunci cuantumul pensiei la momentul trecerii la limita de varsta va creste intrand in calcul stagiul asimilat(pensia de invaliditate).
In martie 2018 la varsta de 65 de ani, odata cu indeplinirea conditiilor de pensie pentru limita de varsta este planificata si comisia medicala. Este obigatoriu prezentarea la comisie?
Trecerea de la pensia de invaliditate gr. II la pensia pentru limita de varsta se face din oficiu fără a mai depune cerere?
Multumesc anticipat !!!
Legea 263/2010

Articolul 79
(1) Nu mai sunt supusi revizuirii medicale pensionarii de invaliditate care:

a) prezinta invaliditati care afecteaza ireversibil capacitatea de munca;
b) au implinit varstele standard de pensionare prevazute de prezenta lege;
c) au varsta mai mica cu pana la 5 ani fata de varsta standard de pensionare si au realizat stagiile complete de cotizare, conform prezentei legi.

Articolul 82

(2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.