Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Varsta pentru infiintare A.F
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Varsta pentru infiintare A.F

Buna ziua! Am 16 ani si sunt interesata sa deschid o A.F.
As dori sa stiu daca pot infiinta A.F avand in vedere varsta pe care o am.
Mentionez ca am diplome de calificare ca administrator si lucrator comercial deoarece studiez la liceu cu profil economic.
MihaelaGabriela2, utilizator
OUG 44/2008
art.4
Persoanele fizice prevazute la art. 3 alin. (1) pot desfasura activitatile economice dupa cum urmeaza:
a) individual si independent, ca persoane fizice autorizate;
b) ca intreprinzatori titulari ai unei intreprinderi individuale;
c) ca membri ai unei intreprinderi familiale.

art. 8
(1) Pot desfasura activitati economice in una dintre formele prevazute la art. 4 persoanele fizice care:
a) au implinit varsta de 18 ani, in cazul persoanelor fizice care solicita autorizarea pentru desfasurarea de activitati economice conform art. 4 lit. a) si b) si al reprezentantului intreprinderii familiale, respectiv varsta de 16 ani, in cazul membrilor intreprinderii familiale;

b) nu au savarsit fapte sanctionate de legile financiare, vamale si cele care privesc disciplina financiar-fiscala, de natura celor care se inscriu in cazierul fiscal;

c) au un sediu profesional declarat conform art. 9 alin. (2);

d) declara pe propria raspundere ca indeplinesc conditiile de functionare prevazute de legislatia specifica in domeniul sanitar, sanitar-veterinar, protectiei mediului si al protectiei muncii.

Art.28
(1) Întreprinderea familiala este constituita din 2 sau mai multi membri ai unei familii.
.....

Asadar, avand in vedere varsta dvs., puteti fi membru al unei Intreprinderi Familiale.