Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Teu coloana principala- individual sau comun
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Teu coloana principala- individual sau comun

Buna ziua,

Teul care face legatura intre coloana principala de apa rece si conducta individuala a apartamentului meu este fisurat. Administratorul sustine ca este in obligatia mea sa il inlocuiesc dar doresc sa am o confirmare pertinenta in acest sens. Este responsabilitate individuala sau acel teu face parte din partile comune? Va rog daca se poate cu trimitere la cadrul legal.

Multumesc!
daca acel teu intra in legatura cu coloana principala, apartine partilor comune.
De regula, instalatorul, care este un profesionist al acestui domeniu, da verdictul daca e parte comuna sau apartine locatarului.

Administratorul poate sa dea un astfel de verdict doar daca la baza este instalator.
Altfel, nu.
T-ul face parte din proprietatea comuna, este al tevii verticale.
Spuneti-i administratorului ca, daca instalatorul scoate de pe teava verticala acel "T", este obligatoriu sa se opreasca apa pe coloana, deci sufera toti proprietarii de pe acea coloana, altfel iese prapad. Asta este testul care confirma ca "T"-ul este parte comuna.
la fel se intampla si daca se face o reparatie pana la inclusiv robinetul de racord a consumatorului, deci aceasta prevedere este introdusa de unul care nu stie nimic despre insatalatii
concret la bransamentul de apa robinetul amonte de contoar si contoarul este al furnizorului
@poparlan
T-ul se afla dupa contorul de apa rece, problema Asociatiei: parti comune.
Pe scurt, ca sa intelegeti ce este comun sice este individual, se considera asa:
Tot ce intra in apartamentul dvs. este responsabilitatea proprietarului.
Tot ce este in afara apartamentului,este comun! [/u
E simplu.