avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 858 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj divort casa cumparata de sot prin prima casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj divort casa cumparata de sot prin prima casa

Buna ziua, va solicit o parere avizata pentru urmatoarea situatie:

Sunt casatorita din iunie 2012 iar sotul meu a cumparat o casa prin programul,,Prima Casa'' inaintea casatoriei, in 2009.
In cazulu unui divort, am vreun drept la aceasta casa? Sau trebuie sa treaca 5 ani de la casatorie?
Bunurile dobandite inaintea casatoriei sunt bunuri proprii.
Casa cumparata de sotul dvs. este bun propriu si nu va deveni bun comun, dupa trecerea unui anumit timp de la incheierea casatoriei.
Veti avea dreptul la o cota parte daca sotul decedeaza inaintea dumneavoastra!:)
Buna ziua, multumesc pentru raspuns. Dar bunurile cumparate impreuna in timpul casatoriei pentrucare exista bonuri, facturi? (aparatura, mobilier)
Obiect al parajului in cazul unui divort il vor face toate bunurile dobandite in timpul casatoriei (mobile sau imobile). Cota de contributie prezumata de lege este de 50-50%.

In functie de situatia concreta (nivel venituri, alte obligatii de plata) veti puteea solicita cu titlu de pretentii 1/2 din contravaloarea ratelor achitate in timpul casatorei pt bunul propriu al sotului (bunul imobil dobandit prin programul Prima casa).
Multumesc mult pentru lamuriri.

Alte discuții în legătură

Regimul comunitatii conventionale irinaa88 irinaa88 Iubitul meu a cumparat luna trecuta un apartament cu creditul prima casa(creditul facut doar pe numele lui).eu sunt trecuta ca si coplatitor.. Peste putin timp ... (vezi toată discuția)
Bun propriu sau comun Pasadena Pasadena Buna ziua! Sotia mea a cumparat apartamentul inainte de casatorie. Dupa 4 luni ne am casatorit. Se poate considera bun comun sau apartine sotiei? Va multumesc ... (vezi toată discuția)
Cum procedez ca un bun propriu sa devină bun comun? Nicolae83 Nicolae83 Acu trei luni am cumpărat un apartament prin programul prima casa fiind necăsătorit si doresc ca viitoarea mea soție sa beneficieze si ea de drepturi ... (vezi toată discuția)