avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Impozite Auto, Neplatite, Se aduna in continuare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Impozite Auto, Neplatite, Se aduna in continuare

Nu am platit impozitul pe ultimii patru ani, fiind plecat din tara. Masina nu se mai foloseste, dar nu poate fii radiata, din cauza impozitului restant. Ce pot face ca sa nu se adune in continuare impozitul, daca masina nu o mai folosesc, decat sta in curte... E vorba de motor 3500ccm.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:01, 21 August 2016
Puteti sa o predati la un centru de colectare fier vechi si acestia va vor elibera un document cu care veti merge apoi la taxe si impozite.
Impozitul îl veți plati la zi și veți plati cat sunteți proprietar, nu cat folosiți masina.
Plătiți impozitul și radiati-o apoi în baza tichetului de la remat.
Dacă funcționează, predati-o la programul rabla, vindeți tichetul și plătiți impozitul.
Daca detineti spatiu de depozitare vehicul,incheiati declaratie notariala pe proprie raspundere
In baza declaratiei notariale formulati cerere la autoritatea fiscala teritoriala de radiere pe propria raspundere vehicul
Autoritatea fiscala va dispune radierea dupa achitarea debitului in evidenta
Poate doar daca o depoziteaza pe bucati..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radiere autoturism dus la fier vechi liviubonta liviubonta Detin o masina din 1992 inmatriculata in romania, pe care in anul 2011 am taiato bucati si am duso la un centru de fier vechi. Cum am duso asa, nu am primit ... (vezi toată discuția)
Radiere auto Georgica112 Georgica112 Bună dimineața. As dori un răspuns de la un avocat cum pot radia un autoturism din circulație și de la taxe și impozite locale sector 5 București. Am ... (vezi toată discuția)
Cum scapam de impozitul pe o masina care nu mai este in stare de functionare? oania oania Tatal meu a decedat acum 3 ani. In urma lui a ramas o masina Dacia 1310 care nu mai este in stare de functionare. Ce trebuie sa faca mama mea ca sa nu mai ... (vezi toată discuția)