Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... timbrare in apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

timbrare in apel

Apleantul trebuie sa plateasca taxa de timbru?
daca in prima instanta aplatit 500 de lei cat trebuie sa plateasca in apel?
pana cand trebuie sa plateasca ?
Buna ziua,
Taxa de timbru este, conform art. 23 alin 1 din OUG 80/2013, 1/2 din taxa initiala de timbru si se plateste la momentul introducerii apelului.
Nu va faceti probleme.Trimite-ti cererea de apel apoi asteptati sa primiti instiintare cu suma ce aveti de achitat(taxa timbru) si data pana la care trebuie s-o platiti.Dovada platii in original se depune la dosar
Daca la fond s-a platit 500 lei,la apel suma de plata este de 250 lei,o sa va comunice instanta suma de plata si data pana la care trebuie depusa, daca nu depuneti chitanta in original pana la termenul fixat va anuleaza cererea ca netimbrata.
Depinde de valoarea contestata in apel.Daca de exemplu e vorba de partaj bunuri taxa de timbru se calculeaza la valoarea contestata.
instanta a fixat taxa pt apel la sub 10% fata de cea din prima instanta. de ce?