Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bonuri de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bonuri de masa

Buna ziua ,

Caut informatii legate de avantajel unei firme in a oferii bonuri de masa angajatiilor ,daca este legal ca bonurile sa fie oferite doar la o parte din angajati si la o parte nu,desi au aceleasi functii in cadrul acelei firme ,si daca acestea sunt considerate bonusuri .

Daca ma poate ajuta careva cu niste raspunsuri ,i-as fi recunoscatoare ,chiar si cu o indrumare catre locul unde as putea gasii acestea informatii.

Multumesc ,
Cu stima ,Stefania

Tichetele de masă se acordă respectând prevederile Legii nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masă, completată de Ordonanţa de Urgenţă Nr. 58 din 26 iunie 2010, modificată de Legea 291/2013 şi de normele de aplicare ale acesteia.
Sunt considerate beneficii de natura extra salariala.
In actele normative enumerate gasiti toate informatiile necesare. Daca apar nelamuriri,reveniti cu intrebari.
Da, este legala o astfel de situatie mentionata de dvs., intrucat Normele de aplicare a Legii 142/1998 prevad ca angajatorul poate stabili numarul de angajati care primesc tichete de mass.