Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Termen plata concedii medicale de catre Casa de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Termen plata concedii medicale de catre Casa de Asigurari de Sanatate.

Buna ziua ! O societate comerciala are de incasat de Casa de Asigurari de Sanatate diferenta intre valoarea concediilor medicale platite salariatilor si suma datorata de societate la FNUASS. In cat timp are Casa de Sanatate obligatia de a restitui societatii aceasta diferenta ? Multumesc !
Cf art 77 (5)din Normele de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate, aprobate prin Ordinul ministrului sănătăţii şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 60/32/2006actualizate si modificate

(5) Pe baza referatului aprobat se întocmesc: ordonanţarea de plată, ordinul de plată, borderoul ordinelor de plată prevăzut în anexa nr. 14 sau, după caz, comunicarea de respingere a plăţii prevăzută în anexa nr. 15.
În termen de 60 zile de la depunerea cererii de restituire, casa de asigurări de sănătate va efectua plata sumelor aprobate sau va transmite solicitantului comunicarea de respingere a plăţii

Asadar termenul in care Casa de Sanatate va face restituirea sumelor este de 60 de zile de la data depunerii cererii