Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Crestere copil in Germania suspendare indemnizație ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Crestere copil in Germania suspendare indemnizație crestere copil

Buna ziua!
Spuneti mi va rog, in situatia in care plec in Germania si suspend in România indemnizația crestere copil, daca ma întorc in intervalul de 2 ani pot primi in continuare indemnizația pentru lunile rămase?
Mulțumim
1. In momentul in care plecati din tara se suspenda plata indemnziatiei pentru concediu crestere copil (CCC).

2. Daca reveniti in tara inainte de a implini copilul 2 ani faceti cerere la AJPIS pentru reluarea in plata a indemnizatiei pentru CCC.
Da, se poate face asa ceva.

Anterior momentului plecarii in Germania, mergeti la AJPIS si ii anuntati ca veti pleca pe perioada ..... Parerea mea este sa depuneti aceasta instiintare in scris pentru a avea dovada instiintarii.

La revenirea in tara mergeti si ii anuntati pentru reluarea platii indemnizatiei.