Forum Discuţii juridice Executare silită contestatia la executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

contestatia la executare silita

buna seara. va rog sa imi spuneti care este instanta competenta pt a contesta un titlu executor emis de administratia finantelor publice, in temeiul art 168 C. proc. fisc. multumesc
" va rog sa imi spuneti care este instanta competenta pt a contesta un titlu executor emis de administratia finantelor publice, in temeiul art 168 C. proc. fisc. multumesc"

Puteti face Contestatie la executare in termen de 15 zile de la comunicare (sau luare la cunostinta), la judecatorie (in cuprinsul contestatiei sa solicitati si suspendarea executarii silite pana la solutionarea definitiva a contestatiei). In paralele sa formulati si o Cerere de ordonanta presedintiala (tot la judecatorie), in care solicitati suspendarea vremelnica a executarii silite pana la solutionarea contestatiei la executare.

Ar fi bine sa aveti un jurist care sa va reprezinte.

Cu stima,
Horatiu
Instanta competenta este judecatoria, (art 400 CPC sau asa ceva, oricum este vb de instanta de executare, iar in cazul organelor administrative ea este judecatoria) termenul este de 15 zile iar cat priveste suspendarea, aia nu tine.
Mult succes
multumesc pentru ajutor