Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa auto pentru masina inamtriculata in Romania
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa auto pentru masina inamtriculata in Romania

buna ziua, sunt posesorul unui autoturism cumparat in decembrie 2008 de la o reprezentanta auto din Romania ( masina noua ), acum doresc sa o vand dar am avut surpriza neplacuta sa constat ca fiscul vrea bani pe taxa de prima inmatriculare. Mentionez ca masina a fost cumparat pe Leasing in 2008 si inamtriculata pe numele meu PF in 2011 fara a platiii nici o taxa . Viitorul proprietar al masinii trebuie sa plateasca acesta taxa daca doreste sa o inmatriculeze pe numele lui ? Este adevarat ca din septembrie 2016 acesta taxa va disparea atunci cand se fva face transeful de proprietar daca autoturismul este deja inmatriculat in Romania ?
costel_tirdea, utilizator