Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendare contract munca pe durata cercetarii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendare contract munca pe durata cercetarii disciplinare

Buna ziua,

Avem un caz mai deosebit si am nevoie de ajutorul dvs pentru a-l gestiona corect.
Doi salariati s-au batut in timpul programului de munca in incinta companiei. Unul a fost ranit cu un cutit in data de 12 august, iar celalat a fost lovit cu capul de o tejghea. Salariatul ranit cu cutitul are concediu medical din data de 13 august si pana la jumatatea lunii septembrie. Cum cercetez disciplinar aceasta situatie?
Suspend contractul de munca pe durata cercetarii disciplinare? Il primesc la serviciu pe salariatul fara concediu medical pana la luarea unei decizii finale? Pe durata concediului medical eu nu pot chestiona salariatul ranit pentru ca cercetarea devine nula.
Multumesc mult pentru ajutor!
nu se mai poate suspenda CIM pe durata cercetarii disciplinare.
Dispuneti efectuarea cercetarii disciplinare dupa terminarea concediului medical al salariatului in cauza.
da, dar cu cel fara concediu medical il primesc la lucru ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat si il platesc conform contractului? Exista un alt articol in lege care sa imi dea dreptul sa nu-l primesc la munca pana la clarificarea situatiei? Eu i-am suspendat contractul de munca si l-am raportat in revisal la data de 16 august. Cum procedez in cazul acesta?
ionbar, utilizator
Nu exista niciun text de lege care sa va dea dreptul sa-i interziceti sa vina la munca.

In Revisal operati anularea suspendarii c.i.m.

In speta, opinia mea in privinta pasilor de urmat este:
- referat sesizare conducere savarsire abatere disciplinara
- constituire comisie de disciplina
- convocarea salariatilor la comisie
- suspendarea cercetarii disciplinare ca urmare a faptului ca unul dintre salariatii cercetati este in c.m.
- reluarea cercetarii disciplinare dupa terminarea c.m.
multumesc frumos!
- anulez suspendarea contractului de munca (cu data de astazi sau cu 13 august?)
- salariatul fara concediu medical va relua activitatea incepand cu data de 1 septembrie
- comisia s-a intrunit si l-a ascultat pe acesta urmand sa ia o decizie dupa ce asculta si salariatul care este momentan in concediu medical.