Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Relatie angajator-angajat, comportament fata de angajat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Relatie angajator-angajat, comportament fata de angajat

Buna ziua, am pregatirea de topograf cu o vechime de 13 ani in munca. Dupa un an de somaj(firma s-a mutat in alt judet si eu nu am putut pleca acolo) si alti 3 de cautare de la ultimul loc de munca avut, am gasit in sfarsit un post disponibil, dar in alt domeniu, sunt secretara de notar, in localitatea mea de domiciliu. Nu ma bucura ideea, deoarece imi place pregatirea mea, dar e singurul post liber gasit si am nevoie de bani. Sunt angajata in perioada de proba pana in 26 noiembrie 2016.
M-am angajat in 26 iulie, apoi din 30 iulie notara a plecat in concediu si deoarece nu ma cunostea bine inca si nu a fost timpul fizic suficient ca sa deprind toate procedurile, m-a trimis si pe mine in CFS. In 20 august ne-am intors la birou, suntem doar noi doua. Programul cu publicul a inceput doar din 1 septembrie. Mi-a explicat proceduri de intocmire si inregistrare a actelor si treptat consider ca incep sa le invat.Dar sunt multe si stufoase. Mi-a explicat cum sa ma port cu clientii, ce si cat sa pregatesc pana in momentul in care vine ea sa verifice si sa semneze actele. Toate bune si frumoase.
Dar am observat ca in momentul in care sunt multi clienti, doamna notar incepe sa se agite, devine nervoasa si atunci nimic nu mai este bine. Daca am inceput sa intocmesc un act, vine si ma opreste spunandu-mi sa fac un altul, pentru ca dupa cateva minute sa revina si sa imi reproseze ca nu l-am terminat pe anteriorul. Se plimba dintr-un birou in altul(sunt 3 birouri comunicante) vorbind la telefon si cu cate un dosar in mana, il lasa in biroul in care a ajuns sau il pune in geanta ei, apoi dupa cateva minute ma trimite in alt birou sa caut respectivul dosar pe care binenteles ca nu il gasesc acolo si striga la mine ca nu sunt atenta la locul unde sunt dosarele. Imi spune sa listez cererile de autentificare si sa le anexez la documente apoi vine si le rupe strigand(nu spunand simplu) ca nu trebuia sa le listez pana nu vine ea sa le verifice. Ma indeamna sa merg si sa intreb clientii noi veniti despre ceea ce au nevoie, aflu ce vor si ma duc sa o intreb daca se poate intocmi actul respectiv si striga(din nou)( cu clientul intrebat care se afla langa ea ), ca lumea trebuie sa aiba rabdare si sa astepte. Ma fac rosie ca racul la fata de rusine fata de clienti, deoarece ei aud totul. Ceea ce discuta cu mine nu o face doar intre noi, clientii aud totul, deoarece ea tipa cand spune asta. Uneori este in sala de primire si ii intreaba pe clientii veniti ce necesitate au, unii vin de departe si au nevoie de acte marunte (legalizari, declaratii, procuri) in timp foarte scurt. Le spune, din nou strigand, la clienti ca nu se poate sa vina asa fara programare, ca ea nu poate lucra asa, pe loc, sau ca nu face genul respectiv de act(desi alta data il facuse), luand hartiile date de clienti si trantindu-le pe birou, de fata cu ei. Oamenii se intimideaza, binenteles, cand o aud strigand astfel, multi sunt oameni simpli, de la tara. Isi iau saracii actele si ies ca plouati pe usa. Apoi, cand ii vede ca pleaca, iese dupa ei si le spune sa astepte ca le face actele. Foarte multi oameni din localitate o stiu ca se comporta asa si multi nu vin sa apeleze la serviciile ei, desi e singura din localitatile invecinate, multi nu vin deoarece spuneau ca lor le e rusine de limbajul folosit de ea cu secretarele(tinand cont ca in 8 ani de cand functioneaza a avut peste 20 de secretare). In perioada de dupa concediu si pana la programul cu publicul, ne-am ocupat de arhiva, cica. Imi da sarcina sa numerotez pagini, sa indosariez, sa fac coperti la registre. Imi arata unde sunt registrele, binenteles imprastiate in cele 3 birouri. Am inteles si ma apuc de treaba cu primul teanc. Il termin si merg sa il iau pe al doilea. Vine val-vartej dupa mine strigandu-mi sa nu ma ating de registre ca nu am voie sa pun mana pe ele, doar ea mi le da, ca nu are incredere ca nu le imprastiu. Sa ma ocup de celelalte. Merg in alt birou sa iau registrele din dulap care trebuiau etichetate, le scot pe masa si vine si ma intreaba ce caut acolo. Zic- sa etichetez registrele. Nu, sa nu le ating, ca mi le da ea. Zic – pai nu ati spus sa fac etichete la toate registrele? Asta incerc sa fac. Nu, zice, du-te si ia-le pe alea de dincolo. Merg, le iau, fac coperti si dupa 10 minute zice sa scot registrele din dulap sa pun etichete odata! Ce sa inteleg din toate astea? Imi da de lucru si apoi ma opreste strigandu-mi, de obicei, lasa jos mouse-ul sau pixul, ACUM, si fa asta. Apoi, documentele sunt puse deoparte, uitam si cand le descopera necomplete imi face observatie ca nu le-am terminat.
Ideea e ca toate observatiile sunt facute strigand si mai rau, de fata cu toti clientii, de imi vine sa intru in pamant. Si mi-este rusine de observatiile facute clientilor. Eu fac parte dintr-o familie veche din localitate, cu traditii, recunoscuta, apreciata si respectata. Ii cunosc pe multi si ma cunosc si mai multi. In toti anii de lucru nici un angajator nu a fost nevoit sa imi faca observatii, ce-I drept eram in domeniul meu de specialitate si ma pricepeam. Dar aici, zilnic las fruntea in jos datorita observatiilor, criticilor si ofenselor aduse de doamna notar. Cu atat mai mult, in cateva randuri am observat ca desconsidera total domeniul si pregatirea mea, spunandu-mi ca respectivele detalii date sunt “rahaturi”, ca “de unde stiu eu ca e asa”? Doamna notar – e domeniul meu, stiu unde e nordul pe un plan, daca omul a facut un x pe plan ca apartamentul acela il vinde si l-am identificat cu datele necesare furnizate de proiect. Timpul e scurt de cand lucrez, dar nu imi doresc sa fiu facuta de rusine fata de consateni si nu doresc sa lucrez intr-un loc unde nici clientii nu sunt respectati. Daca v-am spus toate acestea, inseamna ca am incalcat confidentialitatea fata de secretul profesional?
Vreau sa stiu daca doamna notar are un comportament adecvat fata de mine si clienti, care este legislatia care se ocupa cu relatia angajatorului fata de angajati si ce pot face eu. Doresc sa renunt prin demisie. Pot trece in demisie ca motiv comportamentul angajatorului?
Va multumesc.
1. Art. 81 din Codul Muncii:
(1) Prin demisie se intelege actul unilateral de vointa a salariatului care, printr-o notificare scrisa, comunica angajatorului incetarea contractului individual de munca, dupa implinirea unui termen de preaviz.
.....
(3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.
......
(7) Contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv.
(8) Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.

2. Regula in materie de incetare a contractului individual de munca din initiativa salariatului este incetarea dupa expirarea unui termen de preaviz, in conditiile art. 81 C. muncii.

De la regula potrivit căreia salariatul care își dă demisia are obligația de a acorda angajatorului un termen de preaviz, Codul muncii prevede si excepții de la regula, în care salariatul își poate da demisia fără preaviz, si anume :
- in cazul în care angajatorul nu își îndeplinește obligațiile asumate prin contractul individual de muncă.Această excepție de la regula acordării preavizului se regăsește în cuprinsul dispozițiilor art. 81 alin. (8) Codul muncii.

- in cazul in care angajatorul renunta total la termenul de preaviz - art.81 alin.7 C.mun.

3. La art.40 alin.2 C.mun. sunt prevazute anumite obligatii ale angajatorului , si anume:
acestora.
a) sa informeze salariatii asupra conditiilor de munca si asupra elementelor care privesc desfasurarea relatiilor de munca;
b) sa asigure permanent conditiile tehnice si organizatorice avute in vedere la elaborarea normelor de munca si conditiile corespunzatoare de munca;
c) sa acorde salariatilor toate drepturile ce decurg din lege, din contractul colectiv de munca aplicabil si din contractele individuale de munca;
d) sa comunice periodic salariatilor situatia economica si financiara a unitatii, cu exceptia informatiilor sensibile sau secrete, care, prin divulgare, sunt de natura sa prejudicieze activitatea unitatii. Periodicitatea comunicarilor se stabileste prin negociere in contractul colectiv de munca aplicabil;
e) sa se consulte cu sindicatul sau, dupa caz, cu reprezentantii salariatilor in privinta deciziilor susceptibile sa afecteze substantial drepturile si interesele acestora;
f) sa plateasca toate contributiile si impozitele aflate in sarcina sa, precum si sa retina si sa vireze contributiile si impozitele datorate de salariati, in conditiile legii;
g) sa infiinteze registrul general de evidenta a salariatilor si sa opereze inregistrarile prevazute de lege;
h) sa elibereze, la cerere, toate documentele care atesta calitatea de salariat a solicitantului;
i) sa asigure confidentialitatea datelor cu caracter personal ale salariatilor.

Daca una dintre aceste obligatii nu a fost indeplinita de catre angajator, atunci salariatul poate demisiona fara preaviz.

4. Prin urmare, cererea de demisie nu trebuie motivata.
Ideea e ca am observat, recitind contractul de munca, paragraful despre atitudine si relatii de serviciu nu este trecut, comparativ cu contractele avute la alte institutii. Interesant. Sincer, mi-ar placea sa pot sa motivez demisia, ca sa vada ca nu toata lumea trebuie sa se ploconeasca in fata ei. Nu mai doresc sa fiu umilita de o persoana cu reputatia proasta ca a ei.
chitaila, utilizator
Chiar dacă in c.i.m. nu se face referire la normele de comportament, nimic nu se interzice ca prin regulamentul intern să se reglementeze obligaţia salariatilor de a se respecta normele de comportament în unitate.

Prin urmare, verificati in reg.intern daca exista astfel de prevederi.

Asa cum am mentionat anterior, aveti dreptul de a nu motiva demisia, fapt ce inseamna ca nu sunteti obligati s-o faceti , dar daca dvs doriti s-o motivati o puteti face.
Va multumesc.
Un amănunt pe care @freeelis nu cred că l-a observat.

chitaila a scris:

Sunt angajata in perioada de proba pana in 26 noiembrie 2016.

Art. 31 alin. 3 Codul Muncii - Pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta exclusiv printr-o notificare scrisă, fără preaviz, la iniţiativa oricăreia dintre părţi, fără a fi necesară motivarea acesteia.

Data de 26 nov. e scrisă in cim sau ați calculat dvs. perioada de probă exprimată în cim în nr. de zile? Vă întreb fiindcă între 26 iulie si 26 nov. sunt mai multe zile decât maximul admis de lege ca perioadă de probă (la încheierea contractului individual de muncă se poate stabili o perioadă de probă de cel mult 90 de zile calendaristice pentru funcţiile de execuţie şi de cel mult 120 de zile calendaristice pentru funcţiile de conducere. - art. 31 alin. 1 Codul Muncii).
romascanu, moderator