Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Buna ziua
Am urmatoarea situatie, si vreau sa stiu cand pot iesi la pensie:
Sunt nascut in 1957 si am lucrat in grupa I si a II-a de munca astfel:
- 17.01.1975 pana la 20.10.1980 - grupa I de munca procent de 75 % si in grupa a-II-a de munca procent 25%
- 24.04.1982 pana 01.03.1996 - grupa I de munca procent 100%.
- 01.03.1996 pana 01.02.1999 - grupa I de munca procent 50% si in grupa a-II-a de munca procent 50%.
Toate acestea sunt conform cu adeverinta eliberata de societatea unde am lucrat pana pana in 1999.

Multumesc
Presupun ca sunteti barbat, desi contul este deschis de o doamna.

Date generale: Un barbat nascut in 1957 poate beneficia de pensie pentru limita de varsta la implinirea varstei de 65 de ani; stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim este de 15 ani.

Am facut un calcul aproximativ, adeverinta poate fi "deslusita" numai de programul caselor de pensii. Avand in vedere si stagiul aferent activitatii realizate in grupe de munca, ati depasit si stagiul complet de cotizare, deci aceasta conditie este indeplinita.

1. Puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la implinirea varstei de 59 ani si 6 luni.
2. Intrucat ati realizat stagiul complet de cotizare, puteti beneficia de pensie anticipata partiala la implinirea varstei de 60 de ani.

Reveniti, legea se va schimba! :)

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Imi cer scuze, am uitat sa mentionez ca este vorba de sotul meu.
Multumesc pentru raspuns.
O sa revin cu un calcul si poate atunci ma puteti ajuta mai mult.=D>
- in ce luna este nascut sotul
- daca mai are si alte perioade lucrate in afara de cele sus-mentionate (sau stagiu militar satisfacut)
Din cele aratate mai sus rezulta:
grupa I = 19 ani, 7 luni, 15 zile = 100%
grupa II = 2 ani, 10 luni, 23 zile = 100%
TOTAL GENERAL: 32 ani, 6 luni, 10 zile
Sotul este nascut in 1957.
Are stagiul militar in perioada 1980-1982.
Din 1999 si pana in prezent lucreaza.
Multumesc.
luna nasterii?