Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare limita de varsta

As dori sa cunosc care este varsta la care as putea sa ma pensionez la limita de varsta.
Am lucrat :
1977 - 1984 grupa 1
1984-2002 grupa 2
2002-2009 fara grupa.
Sunt nascuta pe 01.10.1957
Va multumesc anticipat
keops_mic, utilizator
keops_mic a scris:

Sunt nascuta pe 01.10.1957

Am presupus ca sunteti doamna, nu domn, pentru ca nickname-ul dvs. nu ma ajuta.
De asemenea, am exclus anii 1977, 1984 si 2002 din calculele mele, intrucat stagiul pentru activitatea desfasurata in grupe de munca are in vedere numai anii intregi. De altfel, din 01.04.2001 nu mai exista grupe de munca, ci activitate desfasurata in conditii deosebite sau speciale.

Date generale: O doamna nascuta in octombrie 1957 poate beneficia de pensie pentru limita de varsta la implinirea varstei standard de pensionare de 60 de ani; stagiul complet de cotizare este de 30 de ani iar stagiul minim de 15 ani.

Stagiul de cotizare: Conditia privitoare la realizarea stagiului de cotizare este indeplinita. Ati depasit si stagiul complet iar stagiului realizat de dvs. i se adauga aproximativ 7 ani si 3 luni spor pentru activitatea desfasurata in grupe de munca.

Varsta standard de pensionare: Pentru activitatea desfasurata in grupe de munca, varsta standard va fi redusa cu 5 ani.
Atentie: Daca in anii 1977 si 1984 aveti perioade din a caror adunare poate rezulta 1 an, atunci varsta standard se reduce cu 5 ani si 6 luni.

Ramanand la reducerea cu 5 ani a varstei standard de pensionare, puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la implinirea varstei de 55 de ani.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
keops_mic a scris:

As dori sa cunosc care este varsta la care as putea sa ma pensionez la limita de varsta.
Am lucrat :
1977 - 1984 grupa 1
1984-2002 grupa 2
2002-2009 fara grupa.
Sunt nascuta pe 01.10.1957
Va multumesc anticipat

[ link extern ]
Va prezint urmatorul caz:

Barbat, nascut 21.03.1950 ,
Pana in prezent, 39 de ani lucrati, din care 7 ani in grupa a II-a.

Cand poate solicita pensie anticipata?
O prealabila pensie de boala ar influenta favorabil procentul de penalizare pentru pensie anticipata?

Va multumesc anticipat.
Un barbat nascut in martie 1950 si care a realizat stagiul complet de cotizare de 35 de ani poate beneficia de pensie anticipata partiala din martie 2010, la implinirea varstei de 60 de ani.

Reducerea varstei standard pentru activitatea desfasurata in grupe de munca nu se cumuleaza cu reducerea varstei pentru a beneficia de pensie anticipata partiala.
Din acest punct de vedere, prevederile legale sunt clare.

Perioada in care o persoana beneficiaza de pensie de invaliditate constituie perioada asimilata stagiului de cotizare, conform art. 38, alin. (1), lit. a) din Legea nr. 19/2000.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea