Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cand ies la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cand ies la pensie?

Barbat
Nascut 05.01.1961
14.08.1979-18.03.1980 grupa II
21.03.1980-10.06.1981 stagiu militar
25.06.1981-03.01.1987 grupa II
04.01.1987-01.04.2001 grupa I
01.04.2001-prezent fara grupa
Date generale: Un barbat nascut in 1961 poate beneficia de pensie pentru limita de varsta la 65 de ani; stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

Stagiul de cotizare: Stagiului realizat de dvs. de aproximativ 29 de ani si 3 lui i se adauga stagiul aferent activitatii desfasurate in grupe de munca de 8 ani si 6 luni, rezultand un stagiu total de 37 de ani si 6 luni. Din punctul de vedere al stagiului, indepliniti conditiile pentru a beneficia atat de pensie pentru limita de varsta cat si de pensie anticipata partiala.

Varsta standard de pensionare: Pentru activitatea desfasurata in grupe de munca aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni.

Prin urmare, puteti beneficia de pensie anticipata partiala cand veti implini 60 de ani si de pensie pentru limita de varsta atunci cand veti implini 60 de ani si 6 luni.

Raspunsul este dat in functie de prevederile Legii nr. 19/2000. Va asteptam sa reveniti in vara, dupa ce viitoarea lege a pensiilor va fi publicata in Monitorul Oficial.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
poppescu a scris:
Daca am 14 ani lucrati la grupa I si 6 la grupa a II a cu cat scade varsta de pensionare?

Interventie moderator

Am rugamintea sa nu mai deschideti alte topicuri, reducerea este cea pe care am scris-o mai sus, de 4 ani si 6 luni.
Va multumesc!

Gabriela Pintea