avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Achizitie masina pusa sub sechestru
Discuție deschisă în Executare silită

Achizitie masina pusa sub sechestru

Buna seara..am cumparat o masina pe data de 18.08 ..contractu de vanzare cumparare a fost facut pe 18.08 masina am scos`o de la financiar pe 18.08 si trecuta la mine la financiar pe 23.08....urmand ca aseasta masina sa fie trecuta sub sechestru pe data de 25.08.Ce este de facut?
Cel mai recent răspuns: fantomescu , utilizator 15:37, 23 Septembrie 2016
Aveți dreptul de a contesta măsură dacă situația va permite.
Cum adica "urmand ca aseasta masina sa fie trecuta sub sechestru pe data de 25.08."?
S-a instituit sechestrul sau nu? Daca da, cine la instituit si prin ce act de dispozitie, adica ati primit o hartie, dvs., sau fostul proprietar? Este vorba despre o datorie sau ce? A dvs. sau a fostului proprietar? Oferiti detaliile complete ale situatiei pe care o intampinati.
pe 25 a primit propietaru instiintare ca masina ar fi sub sechestru ...incepand cu data de 25 si eu am cumparat`o pe 18.08
Am vrut sa va spun ca in momentul in care masina am cumparat.o nu era pusa sub sechestru pe 18.08 si pe 25.08 a fost pusa sub sechestru pe numele fostului propietar.
1) La cererea cui s-a instituit sechestrul, adica ce institutie a dispus acest sechestru?

2) Prin ce act s-a instituit sechestrul si cu ce data s-a dispus sechestrul?

3) Pentru ce anume s-a instituit sechestrul - datorie la stat, litigiu civil, cauza penala?

4) Cine este vanzatorul, ruda cu dvs. sau un necunoscut? Unde ati gasit masina la vanzare?

5) Cand ati cumparat masina, vanzatorul v-a predat certificatul fiscal in vederea vanzarii?

6) Cine v-a anuntat ulterior pe dvs. ca pe 25.08 vanzatorul a primit instiintare?

7) Dvs. v-ati declarat cu masina la primarie (si/sau la politie), daca da, cu ce data?


Raspundeti cu atentie la intrebarile de mai sus pentru a ne putea face o imagine completa.

Alte discuții în legătură

Buna ziua, in anul 2022 am cumparat un audi a 8 cu acte valabile ... Fane_sinaia@yahoo.com Fane_sinaia@yahoo.com Buna ziua, IN ANUL 2022 AM CUMPARAT UN AUDI A 8 CU ACTE VALABILE MI-A OFERIT SI FISCALUL IAR ACUM O LUNA M-A OPRIT POLITIA SI MI SA RETINUT TALONUL MASINII ... (vezi toată discuția)
Sechestru asupra bunului mobil alexandru_B alexandru_B Buna ziua! Vin cu o serie de intrebari la o problema cu care ma confrunt de ceva timp. Am fost casatorit cu o persoana timp de 1 luna dupa care am ... (vezi toată discuția)
Inmatriculare auto fara fiscal DanielHerisanu DanielHerisanu Buna ziua, Eu am o problema serioasa referitoare la inmatricularea auto. Am cumparat o masina in data de 13.11.2015 la ora 19:00 vanzatorul fiind un om ... (vezi toată discuția)