Forum Discuţii juridice Executare silită Achizitie masina pusa sub sechestru
Discuție deschisă în Executare silită

Achizitie masina pusa sub sechestru

Buna seara..am cumparat o masina pe data de 18.08 ..contractu de vanzare cumparare a fost facut pe 18.08 masina am scos`o de la financiar pe 18.08 si trecuta la mine la financiar pe 23.08....urmand ca aseasta masina sa fie trecuta sub sechestru pe data de 25.08.Ce este de facut?
Aveți dreptul de a contesta măsură dacă situația va permite.
Cum adica "urmand ca aseasta masina sa fie trecuta sub sechestru pe data de 25.08."?
S-a instituit sechestrul sau nu? Daca da, cine la instituit si prin ce act de dispozitie, adica ati primit o hartie, dvs., sau fostul proprietar? Este vorba despre o datorie sau ce? A dvs. sau a fostului proprietar? Oferiti detaliile complete ale situatiei pe care o intampinati.
pe 25 a primit propietaru instiintare ca masina ar fi sub sechestru ...incepand cu data de 25 si eu am cumparat`o pe 18.08
Am vrut sa va spun ca in momentul in care masina am cumparat.o nu era pusa sub sechestru pe 18.08 si pe 25.08 a fost pusa sub sechestru pe numele fostului propietar.
1) La cererea cui s-a instituit sechestrul, adica ce institutie a dispus acest sechestru?

2) Prin ce act s-a instituit sechestrul si cu ce data s-a dispus sechestrul?

3) Pentru ce anume s-a instituit sechestrul - datorie la stat, litigiu civil, cauza penala?

4) Cine este vanzatorul, ruda cu dvs. sau un necunoscut? Unde ati gasit masina la vanzare?

5) Cand ati cumparat masina, vanzatorul v-a predat certificatul fiscal in vederea vanzarii?

6) Cine v-a anuntat ulterior pe dvs. ca pe 25.08 vanzatorul a primit instiintare?

7) Dvs. v-ati declarat cu masina la primarie (si/sau la politie), daca da, cu ce data?

Raspundeti cu atentie la intrebarile de mai sus pentru a ne putea face o imagine completa.