Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Datorii banci
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Datorii banci

Am o datorie din 2007 la o banca ,din 2008 nu am mai platit,In 6 septembrie 2016 am primit o recomandata ,pentru care am semnat la posta fara sa stiu ce contine .Apoi in scrisoare recomandata spunea ca datoria bancii a fost cesionata catre O FIRMA de recuperari. .Apoi scria 'va punem in vedere faptul ca aceasta notificare de cesiune de creanta isi produce efectele in conformitate cu prevederile art 1578 si 1581,cesiunea fiind inscrisa in Arhiva electronica de garantii imobiliare.Mentionez ca nu am facut nici o ipoteca.Datoria s-a prescris ?Cum se procedeaza?
Cand era data scadenta a imprumutului ? Pentru ca banuiesc ca datoria era rezultatul unui credit. Cand a fost cesionat catre firma de recuperare ?
A fost cesionat in 2016 august.Eu nu am platit din 2008.Datoria se presicrie in 3 ani?
Nu sunt specialist in domeniu si nu am toate datele necesare, dar banuiesc ca s-au prescris doar ratele ce tebuiau platite pana in septembrie 2013, in conditiile in care nu s-au incercat actiuni de executare silita sau de recunoastere a datoriei. Orice datorie se prescrie dupa 3 ani, dar poate curge un nou termen de 3 ani daca se fac actiuni de executare silita sau se plateste din aceste datorii.
Nu am fost executat silit niciodata si nici nu am platit din 2008 la banca.Dar ce inseamna articolul 1578 si articolul 1581?? nu inteleg....La posta am primit o scrisoare recomandata nu stiam ce contine si a trebuit sa semnez ca sa o deschid in care scria de articolul 1578 si 1581.
Toate ratele scadente acum mai bine de 3 ani, nu mai pot fi executate silit.dreptul la executare s-a prescris. Dacă încep executarea, trebuie să faceți contestație șI să invocați prescripția