avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul concediu medical - pentru prima oara
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul concediu medical - pentru prima oara

Buna,

sunt cu legile pe masa
si la fel cu concediile si vreau parerea voastra pentru ca e prima oara cand calculez un concediu medical

angajatul are un CM din 03.08.2009 pana in 07.08.2009 (5 zile lucratoare) COD 01; COD DIAGNOSTIC 591 bifat CRONIC (Codul de diagnostic are vreo importanta?)
si mai are un CM in continuare din 08.08.2009 pana in 10.08.2009 (1 zi lucratoare) COD 01; COD DIAGNOSTIC 591 bifat CRONIC

ziua / data calendaristica L - 03.08.09 M - 04.08.09 M - 05.08.09 J - 06.08.09 V - 07.08.09 S - 08.08.09 D - 09.08.09 L - 10.08.09
zile platite X X X X X ------- ------- Y
x = zile suportate de angajator

y = zile suportate din bugetul FNUASS
din duratele de acordare a CM, exprimate in zile calendaristice, se platesc zilele lucratoare

Asiguratului i se acorda 2 CM pentru aceeasi afectiune, fara intrerupere intre ele, durata lor se cumuleaza, plata cf Art.12 din 158; primele 5 zile de catre angajator; urmatoarele din buget FNUASS; pentru CM IN CONTINUARE se mentine baza de calcul determinata pentru CM INITIAL

CM = document
justificativ pentru plata; se prezinta platitorului cel tarziu la data de 5 a lunii urmatoare celei pentru care a fost acordat concediul

Baza de calcul a indemnizatiilor = medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia

media zilnica a bazei de calcul a indemnizatiilor = suma venituri realizate in ultimele 6 luni, pe baza carora s-a achitat contributia / numarul total de zile pentru care s-a achitat contributia in aceasta perioada
Februarie, martie, aprilie si pana pe 15 mai a lucrat in alta parte; in martie a avut 8 zile CM la fostul angajator; de la fostul angajator mai am informatiile ca a avut 5 zile CM in octombrie 2008 si 4 zile CM in noiembrie 2008, pe langa cele 8 zile de CM din martie 2009.


luna FEBRUARIE MARTIE APRILIE MAI IUNIE IULIE TOTAL
venit 8019 7266 11808 8733 11037 10382
zile lucrate 20 14 21 20 21 23 119
Venit plafonat 7200 7200 7200 7200 7200 7200 43200


VENIT PLAFONAT 7200

MEDIA ZILNICA A BAZEI DE CALCUL 363.03

x = zile suportate de angajator = 5
y = zile suportate din bugetul FNUASS = 1


363.03*5*75% 1,361
363.03*1*75% 272

este corect cum am considerat numarul de zile pentru luna martie, 22 zile lucratoare - 8 zile cm = 14 zile lucrate?

este corect cum am plafonat veniturile brute lunare?

este corecta valoarea CM?

nu se datoreaza CASS si SOMAJ nici de catre angajat, nici de catre angajator?

e corect calculul meu de CAS?

(salariul minim brut/21 zile lucratoare august)*6 zile CM (5 angajator + 1 FNUASS)*10.5% - pentru angajat
600/21*6*10.5% = 18 lei


(salariul minim brut/21 zile lucratoare august)*6 zile CM (5 angajator + 1 FNUASS)*20.8% - pentru angajator
600/21*6*20.8% = 36 lei

momentan eu statul il fac in excel; pana intru in lucru in ciel (program care nu prea mi-a placut la prima vedere)

in venitul brut vor intra: valoare ore lucrate + procent vechime + valoare CO + valoare CM (6 zile)
venit impozabil: venit brut - CASS 5.5% (pentru valoare ore lucrate + CO) - CAS 10.5% - SOMAJ 0.5% (pentru valoare ore lucrate + CO) (deducere nu are)
si apoi aplic impozitul pe venit?

referitor la contributiile unitatii; unitatea datoreaza :
CASS 5.2% (pentru valoare ore lucrate + CO) + se datoreaza doar pentru valoarea CM suportata de angajator - cele 5 zile si nu se datoreaza pentru 1 zi CM suportata din FNUASS?

CAS 20.8% (pentru valoarea ore lucrate + CO; cu baza de calcul total venituri brute - valoare CM??????) + val datorata pt CM calculul cu sal minim de mai sus?
SOMAJ 0.5% (pentru valoare ore lucrate + CO)?
FOND DE RISC SI ACC 0.196% se datoreaza pentru valoare CM? daca da care e baza de calcul?
CCI 0.85% se datoreaza doar pentru valoarea CM suportata de angajator - cele 5 zile si nu se datoreaza pentru 1 zi CM suportata din FNUASS?
FD GAR CREANTE 0.25% se datoreaza pentru valoare CM? daca da care e baza de calcul?

daca se poate sa imi specificati fiecare, respectiv angajator si angajat ce si cat plateste ca deja m-am ametit de tot

si nici nu vreau sa ma gandesc cum dumnezeu o sa fac declaratiile pentru ca pana acum n-am mai facut decat de 2 ori declaratiile salariale si in conditii normale........astept sfaturile voastre pentru ca nu vreau sa gresesc sau sa interpretez aiurea legile.

si daca se poate sa precizati ce pasi mai urmez; completez informatiile calculate in CM si semneaza si stampileaza platitorul apoi cand duc declaratiile depun la CASMB si declaratia CASS si cea pt CM (angajatul e la casa de sanatate
Ialomita); ce mai trebuie sa fac cu formularele CM si mai este vreun formular de completat sau orice altceva de facut ce eu n-am precizat aici?

pupici

m-am mai consultat cu cineva si pentru fd de risc se calc doar pt cm suportat de angajator si la fel si pentru fd de garantare; iar somaj oare e la fel?

Cel mai recent răspuns: boerica , utilizator 16:56, 5 Octombrie 2009
Mesajul dvs este cam ametitor, sie cam dificil sa facem aici o lectie de calcul a conecdiului medical.
Poate daca ati restrange un pic mesajul si ati pune niste intrebari punctuale, ar merge mai usor.

Va asigur ca gasiti raspunsurile in legile care reglementeaza fiecare contributie la stat.

multumesc, mesajul e scris dupa cum am zis cu legile dar probabil e vorba si de interpretare; vroiam o confirmare a ceea ce am scrie in eventualitatea in care ceea ce am gandit era corect

multumesc dar nu prea m-ati ajutat
DLaura a scris:

Buna,

sunt cu legile pe masa
si la fel cu concediile si vreau parerea voastra pentru ca e prima oara cand calculez un concediu medical

angajatul are un CM din 03.08.2009 pana in 07.08.2009 (5 zile lucratoare) COD 01; COD DIAGNOSTIC 591 bifat CRONIC (Codul de diagnostic are vreo importanta?)
si mai are un CM in continuare din 08.08.2009 pana in 10.08.2009 (1 zi lucratoare) COD 01; COD DIAGNOSTIC 591 bifat CRONIC

ziua / data calendaristica L - 03.08.09 M - 04.08.09 M - 05.08.09 J - 06.08.09 V - 07.08.09 S - 08.08.09 D - 09.08.09 L - 10.08.09
zile platite X X X X X ------- ------- Y
x = zile suportate de angajator

y = zile suportate din bugetul FNUASS
din duratele de acordare a CM, exprimate in zile calendaristice, se platesc zilele lucratoare

Asiguratului i se acorda 2 CM pentru aceeasi afectiune, fara intrerupere intre ele, durata lor se cumuleaza, plata cf Art.12 din 158; primele 5 zile de catre angajator; urmatoarele din buget FNUASS; pentru CM IN CONTINUARE se mentine baza de calcul determinata pentru CM INITIAL

CM = document
justificativ pentru plata; se prezinta platitorului cel tarziu la data de 5 a lunii urmatoare celei pentru care a fost acordat concediul

Baza de calcul a indemnizatiilor = medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia

media zilnica a bazei de calcul a indemnizatiilor = suma venituri realizate in ultimele 6 luni, pe baza carora s-a achitat contributia / numarul total de zile pentru care s-a achitat contributia in aceasta perioada
Februarie, martie, aprilie si pana pe 15 mai a lucrat in alta parte; in martie a avut 8 zile CM la fostul angajator; de la fostul angajator mai am informatiile ca a avut 5 zile CM in octombrie 2008 si 4 zile CM in noiembrie 2008, pe langa cele 8 zile de CM din martie 2009.


luna FEBRUARIE MARTIE APRILIE MAI IUNIE IULIE TOTAL
venit 8019 7266 11808 8733 11037 10382
zile lucrate 20 14 21 20 21 23 119
Venit plafonat 7200 7200 7200 7200 7200 7200 43200


VENIT PLAFONAT 7200

MEDIA ZILNICA A BAZEI DE CALCUL 363.03

x = zile suportate de angajator = 5
y = zile suportate din bugetul FNUASS = 1


363.03*5*75% 1,361
363.03*1*75% 272

este corect cum am considerat numarul de zile pentru luna martie, 22 zile lucratoare - 8 zile cm = 14 zile lucrate?

este corect cum am plafonat veniturile brute lunare?

este corecta valoarea CM?

nu se datoreaza CASS si SOMAJ nici de catre angajat, nici de catre angajator?

e corect calculul meu de CAS?

(salariul minim brut/21 zile lucratoare august)*6 zile CM (5 angajator + 1 FNUASS)*10.5% - pentru angajat
600/21*6*10.5% = 18 lei


(salariul minim brut/21 zile lucratoare august)*6 zile CM (5 angajator + 1 FNUASS)*20.8% - pentru angajator
600/21*6*20.8% = 36 lei

momentan eu statul il fac in excel; pana intru in lucru in ciel (program care nu prea mi-a placut la prima vedere)

in venitul brut vor intra: valoare ore lucrate + procent vechime + valoare CO + valoare CM (6 zile)
venit impozabil: venit brut - CASS 5.5% (pentru valoare ore lucrate + CO) - CAS 10.5% - SOMAJ 0.5% (pentru valoare ore lucrate + CO) (deducere nu are)
si apoi aplic impozitul pe venit?

referitor la contributiile unitatii; unitatea datoreaza :
CASS 5.2% (pentru valoare ore lucrate + CO) + se datoreaza doar pentru valoarea CM suportata de angajator - cele 5 zile si nu se datoreaza pentru 1 zi CM suportata din FNUASS?

CAS 20.8% (pentru valoarea ore lucrate + CO; cu baza de calcul total venituri brute - valoare CM??????) + val datorata pt CM calculul cu sal minim de mai sus?
SOMAJ 0.5% (pentru valoare ore lucrate + CO)?
FOND DE RISC SI ACC 0.196% se datoreaza pentru valoare CM? daca da care e baza de calcul?
CCI 0.85% se datoreaza doar pentru valoarea CM suportata de angajator - cele 5 zile si nu se datoreaza pentru 1 zi CM suportata din FNUASS?
FD GAR CREANTE 0.25% se datoreaza pentru valoare CM? daca da care e baza de calcul?

daca se poate sa imi specificati fiecare, respectiv angajator si angajat ce si cat plateste ca deja m-am ametit de tot

si nici nu vreau sa ma gandesc cum dumnezeu o sa fac declaratiile pentru ca pana acum n-am mai facut decat de 2 ori declaratiile salariale si in conditii normale........astept sfaturile voastre pentru ca nu vreau sa gresesc sau sa interpretez aiurea legile.

si daca se poate sa precizati ce pasi mai urmez; completez informatiile calculate in CM si semneaza si stampileaza platitorul apoi cand duc declaratiile depun la CASMB si declaratia CASS si cea pt CM (angajatul e la casa de sanatate
Ialomita); ce mai trebuie sa fac cu formularele CM si mai este vreun formular de completat sau orice altceva de facut ce eu n-am precizat aici?

pupici

m-am mai consultat cu cineva si pentru fd de risc se calc doar pt cm suportat de angajator si la fel si pentru fd de garantare; iar somaj oare e la fel?




Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in principiu cu aceeasi problema ca si utilizator citat.
La institutia la care lucrez statul de plata ajunge la departamentul de contabilitate cu CM-ul calculat atat cat este pentru suportat de unitate si cat este suportat de FNUASS. Cred ca intrebarea precedenta, precum si a mea este: Ce contributii se platesc la medicale atat de angajator cat si de angajat?

Va multumesc mult si scuzati daca intrebarea pare "infatila" dar la institutia in cauza momentan contributiile se calculeaza "de mana" si nimeni nu m-a putut lamuri cu adevarat in aceasta problema.

Cu mult respect, astept raspunsul dvs.

Ultima modificare: Joi, 27 August 2009
arrina2009, utilizator
Buna ziua
Voi incerca sa dau un raspuns cat se poate de clar.
1. Sa iau in calcul 22 zile si nu 14 zile. Cele 14 zile lucrate se cumuleaza cu cele 8 zile de CM.
Care este suma aferenta celor 15 zile lucrate? Se calculeza astfel: VB din contractul de munca/21*15=?
2.Contributii angajat:
Angajatul a lucrat 15 zile si 6 zile a fost in CM
CAS: venitul aferent celor 15 zile lucrate*10.5%
CAS CM=600/21*6*10.5%
CASS: VB 15 zile*5.5%
Somaj: VB 15 zile+ venitul celor 5 zile suportate din firma*0.5%
Atunci VB 15 zile+6 zile de CM=X; X- CAS-CAS CM-CASS- SOMAJ=Y; Y-deducere suplimentara=Z
Z*16%=W; X-W=V NET
4. Contributii angajator
CAS: VB 15 zile lucrate*20.8%
CAS CM: 600/21*6*20.8%
CASS: VB 15 zile+ venitul celor 5 zile suportate din firma*5.2%
SOMAJ: VB 15 zile+ venitul celor 5 zile suportate din firma*0.5%
ITM: VB 15 zile+ venitul celor 5 zile suportate din firma*0.75% SAU 0.25%
FD GARANTARE VB 15 zile+ venitul celor 5 zile suportate din firma*0.25%
Fd accidente = coef CAEN* VB (15 zile+ 600/21*6)
FNUASS VB 15 zile+ venitul celor 5 zile suportate din firma*0.85%
Declaratia 5.5+5.2 se depune defalcat pe fiecare casa de sanatate( in functie de optiunile angajatilor)
Declaratia 0.85 se depune la Casa de Sanatate unde are sediul angajatorul.
Concediul medical primit este suficient: se completeaza, se ataseaza la declaratia 0.85, iar exemplarul roz va ramane la Casa de Sanatate.
Nu mai este necesar alt document pentru plata acestuia.


O zi buna
Ultima modificare: Joi, 27 August 2009
boerica, utilizator
Buna ziua,

Va multumesc foarte mult pentru raspuns. M-ati ajutat foarte mult.

Cu stima
Irina

Alte discuții în legătură

Baze de calcul contributii dupa oug 117 / 2010 Iohana27 Iohana27 Buna ziua, stie cineva care sunt bazele de calcul exacte dupa noua lege? Pe vechea lege eu stiam asa: Contrib. angajati CAS = Salariu realizat * 10.5% ... (vezi toată discuția)
Concediu medical tatianatintisan tatianatintisan Buna seara, Va rog sa ma ajutati cu calculul la CM Am fost in CM medical dupa cum urmeaza: 01.12.2010-08.12.2010 cod 06 09.12.2010 - 1512.2010 cod ... (vezi toată discuția)
Calcul concediu medical 2011 denisa2011 denisa2011 in septembrie 2011 am in perioada 12.09-16.09 cm initial internare in spital cod 14 si apoi in continuare 17.09-30.09 acelasi cod In ultimele 6 luni a avut ... (vezi toată discuția)