Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

In situatia in care un barbat nascut la data de 12.07.1954 doreste sa se pensioneze
la data de 01.01.2017, i se va calcula pensia fara penalizare , stiind ca indeplineste conditiile standard de pensionare la data de 12.07.2019 ?
Va avea la acea data o vechime in munca de 42 ani 09 luni si 18 zile . NU are perioade de lucru in gr. de munca I sau II. A lucrat in tot acest timp in locuri de munca gr.III.
Daca in stagiul total de cotizare de 42 ani, 9 luni si 18 zile nu are stagiu asimilat(armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate) si isi va deschide drepturile incepand cu 01/01/2017 atunci pensia va fi anticipata partiala cu penalizare de 4,65%.
Multumesc pentru raspuns. Dar as mai avea o intrebare. Daca s-ar pensiona, inainte cu un an de data standard de pensionare limita de varsta, se va aplica si atunci penalizarea ?
Pentru a nu fi penalizat trebuie sa indeplineasca conditia de stagiu de 43 de ani, fara stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
MULTUMESC PENTRU RASPUNS.