Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Contributii angajat si angajator pentru consilierii ...
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Contributii angajat si angajator pentru consilierii locali si/sau judeteni

Ce contributii angajat si angajator se iau pentru consilierii locali si/sau judeteni
Potrivit Codului fiscal Art 76 alin 2 lit a) indemnizațiilor din activități desfășurate ca urmare a unei funcții de demnitate publică (cum sunt cele de conslieri locali si/sau judeteni) li se aplica regulile de impozitare asemanatoare veniturilor din salarii.Prin urmare,alaturi de impozitul pe salarii,,se calculeaza si se platesc toate contributiile sociale angajat si angajator(CAS,SOMAJ,CASS,fond accidente de munca si boli profesionale,contributie pentru concedii si indemnizatii),cu exceptia contributiei la Fondul de garantare pentru plata creantelor salariale (art 213 lit a) Cod Fiscal "Contribuția la Fondul de garantare pentru plata creanțelor salariale nu se datorează pentru:
a) veniturile care nu au la bază un contract individual de muncă").