Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Ce verdict vedeti in cazul urmatorului accident rutier?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Ce verdict vedeti in cazul urmatorului accident rutier?

Ce verdict vedeti in cazul urmator (pentru soferul care a pierdut controlul volanului)? Carosabil alunecos, cu mazga. Viteza - 90km/h in afara localitatii - poate fi dovedita prin existenta aparatului GPS montat pe masina. Curba. Soferul pierde controlul masinii, intra pe contrasens, loveste o alta masina. In cealalta masina - 2 pasageri, ambii fara centuri de siguranta. Soferul din masina cealalta este lovit relativ usor. Pasagerul din dreapta, o persoana mai in varsta, nu este lovita, dar moare din cauza sperieturii. Alte detalii nu mai cunosc. Va multumesc mult.
Posibil condamnare cu suspendare.
Exista culpa în producerea accidentului.
Legătură de cauzalitate ar exista chiar dacă persoana nu a fost lovita dar a decedat se poate afirma dar se poate face si apărare contrarie.
Trebuie văzut și actul IML.
O pedeapsa cu suspendare se poate.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Din punct de vedere tehnic cauza producerii accidentului este neadaptarea vitezei la conditiilre de drum ceea ce a determinat patrunderea autoturismului pe contrasens.
Accidentul de circulatie se putea evita de catre conducatorul auto care a pierdut controlul volanului prin deplasarea cu o viteza care sa permita inscrierea in curba in deplina siguranta.
ing. Ioan Ciobanu
Da, culpa ii aparține în mod clar.
Rămâne doar problema cu decesul persoanei.
În cel mai rău caz poate fi ucidere din culpa.