Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare de sanatate
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare de sanatate

As dori sa va rog daca se poate sa-mi raspunde-ti la urmatoarea intrebare:
In cazul in care o persoana cetatean apartinand unei tari din U.E. este incadrata in munca in Romania in baza unui contract de administrare iar in vederea acestor venituri i se platesc asigurari de sanatate, sotia si copii minori pot fi considerati coasigurati? Ce conditii/formalitati trebuie sa indeplineasca acestia?
Multumesc.
Cu stima,
Marinela
Cine intocmeste declaratia de sanatate pentru persoana care beneficiaza de contract de administrare ?
Copii minori sunt considerati coasigurati.
Declaratia de sanatate pentru aceasta persoana este intocmita de catre firma administrata. Multumesc.