avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 206 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare de sanatate
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare de sanatate

As dori sa va rog daca se poate sa-mi raspunde-ti la urmatoarea intrebare:
In cazul in care o persoana cetatean apartinand unei tari din U.E. este incadrata in munca in Romania in baza unui contract de administrare iar in vederea acestor venituri i se platesc asigurari de sanatate, sotia si copii minori pot fi considerati coasigurati? Ce conditii/formalitati trebuie sa indeplineasca acestia?
Multumesc.
Cu stima,
Marinela
Cel mai recent răspuns: marinelacotta , utilizator 23:02, 26 August 2009
Cine intocmeste declaratia de sanatate pentru persoana care beneficiaza de contract de administrare ?
Copii minori sunt considerati coasigurati.
Declaratia de sanatate pentru aceasta persoana este intocmita de catre firma administrata. Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Coasigurat EugenioAmi EugenioAmi Buna ziua. Sotul meu lucreaza cu contract de munca ca si curier cu o ora pe zi. As dori sa stiu daca eu ca si sotie pot beneficia de calitatea de coasigurat ... (vezi toată discuția)
As dori sa stiu daca eu am contract de munca, prin urmare sunt ... ioanax05 ioanax05 as dori sa stiu daca eu am contract de munca, prin urmare sunt asigurata, cum poate obtne sotul calitatea de coasigurat?el nu are contract de munca si nu si a ... (vezi toată discuția)
Coasigurat sănătate. bună ziua. dacă eu sunt în concediu ... MarilenaR MarilenaR Coasigurat sănătate. Bună ziua. Dacă eu sunt în concediu de creștere copil, pot sa îmi coasigur tatăl la sănătate? Si daca da, care sunt ... (vezi toată discuția)