Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... HOTARÂRE nr. 1028 din 9 august 2006
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

HOTARÂRE nr. 1028 din 9 august 2006

Mai sunt valabile prevederile HOTARÂRII nr. 1028 din 9 august 2006 privind cerintele minime de securitate si sanatate în munca referitoare la utilizarea echipamentelor cu ecran de vizualizare? Se aplica atat functionarilor publici cat si contractuali dintr-o primarie? Multumesc anticipat
HG nr.1.028 din 9 august 2006 privind cerinţele minime de securitate şi sănătate în muncă referitoare la utilizarea echipamentelor cu ecran de vizualizare este inca in vigoare.

HG nr.1.028 din 9 august 2006 se aplica in toate sectorarele de activitate, privat sau bugetar - personal contractual si functionari publici.
HG nr.1028/ 2006 modificata si completata prin HG nr.601/ 2007 mentioneaza:
-Art.1 Prezenta hotarare stabileste cerintele minime de securitate si sanatate in munca
privind utilizarea echipamentelor cu ecran de vizualizare definite la art. 4.
-Art.2 Prevederile Legii securitatii si sanatatii in munca nr. 319/2006 se aplica in intregime
domeniului prevazut la art. 1, fara a aduce atingere prevederilor mai restrictive si/ sau specifice cuprinse in prezenta hotarare.
Legea ssm nr.319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-Art.3 (1) Prezenta lege se aplică în toate sectoarele de activitate, atât publice cât şi private.
(2) Prevederile prezentei legi se aplică angajatorilor, lucrătorilor şi reprezentanţilor lucrătorilor.