Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Acte cununie civila
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Acte cununie civila

Buna ziua
Scurt si la obiect.
Sunt in strainanate cu munca. Si nu imi pot lua prea mult timp liber pentru a veni in tara si a face actele pentru cununia civila.
Stie cineva daca poate ca viitoarea sotie sa faca actele fara prezenta mea, eu doar venind la starea civila.
Sau unde ma pot uita, documenta referitor la aceasta situatie?
Pe sitele lor zic ca trebuiesc amandoi.
Intreab ca poate s-a lovit cineva de aceasta problema.
Va multumesc.:)
Petre1, utilizator
Buna seara!
Docmentele necesare incheierii casatoriei se depun la sediul primariei de care apartienti, cu 10-14 zile inainte de incheierea actului de casatorie. Printre documentele in discutie, exista si declaratia de casatorie, care trebuie completata si semnata personal de fiecare dintre soti, la care se adauga documentele medicale ce se elibereaza in urma unor analize. Asadar, este recomandat si chiar obligatoriu sa fiti cat mai prezent la evenimentele ce preced cununia dumneavoastra civila.
Casa de piatra!