Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu risc maternal pentru alaptare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu risc maternal pentru alaptare

Momentan ma aflu in concediu postnatal, cele 126 de zile de concediu maternal urmand sa expire pe 4 octombrie. Sotul meu va intra in concediu de cresterea copilului iar eu ar trebui sa revin la serviciu. Acest lucru nu este posibil deoarece alaptez exclusiv si trebuie sa fiu tot timpul in preajma celui mic din acest motiv. As putea solicita concediu de risc maternal pentru alaptare? Ce alte optiuni as putea avea pt a putea sta acasa cu cel mic pana ii diversific alimentatia (aprox inca 4 luni)?
Multumesc.
intrati in CIC pentru 4 luni.
Despre Concediul de risc maternal – când se poate solicita, pentru cât timp se acordă şi care este indemnizaţia aferentă puteti citi aici:
[ link extern ] /