Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... renuntare cetatenie romana, dosar penal
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

renuntare cetatenie romana, dosar penal

buna ziua
in urma unui accident si conducand sub influenta alcoolului m-am ales cu un dosar penal 8 luni cu suspendare si 3 ani supraveghere...eu lucrez in strainatete cu angajare in romania..imi este greu ca odata la 2 luni sa vin in tara si sa ma prezint la curtea de apel....o doamna avocat ma sfatuit sa renunt la cetatenie romana ptr a scapa de sentinta data de la tribunal
ESTE POSIBIL ASA CEVA????
ajutati-ma cu un sfat va rog frumos
Buna ziua!

Pentru renunţarea la cetăţenia română, persoanele interesate trebuie să prezinte următoarele documente:

- paşaportul românesc, a cărui copie va fi legalizată de ambasadă sau consulat;
- actele de stare civilă româneşti ale solicitantului (certificate de naştere şi, dacă este cazul, de căsătorie sau sentinţe de divorţ), ale căror copii vor fi legalizate de ambasadă sau consulat;
- certificatul de cazier judiciar obţinut în prealabil din România](vezi rubrica privind obţinerea certificatelor de cazier judiciar din România);
- adeverinţă privind situaţia la zi a debitelor către statul român, eliberată de administraţia financiară din localitatea ultimului domiciliu în România;
- adeverinţă privind situaţia la zi a debitelor către statul român, eliberată de direcţia de impozite şi taxe a primăriei din localitatea ultimului domiciliu în România;
- dovada deţinerii cetăţeniei altui stat (paşaport) sau a promisiunii de acordare a cetăţeniei de către autorităţile statului respectiv (sub forma unei adeverinţe, care va trebui să fie apostilată/supralegalizată de autorităţile acelui stat, în conformitate cu legislaţia locală şi convenţiile internaţionale aplicabile), a cărei copie şi traducere vor fi legalizate de ambasadă sau consulat;
- declaraţie pe proprie răspundere privind existenţa unor eventuale debite faţă de persoane fizice sau juridice din România, care va fi autentificată de ambasadă sau consulat

Asadar, nu este chiar atat de simplu, dupa cum vedeti trebuie sa aveti un cazier fara probleme, in momentul cererii de renuntare la cetatenia romana.

Sfatul meu este sa respectati intru totul sentinta judecatoreasca si sa rezolvati aceasta problema cu rabdare si cu perseverenta.

Numai bine!
Birou Mediator Mocian Ramona Mirabela, Mediator