Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Un functionar public - salariat inginer agronom al ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Un functionar public - salariat inginer agronom al unei directii judetene pentru agricultura poate avea o asociatie familiala?

Un salariat inginer agronom al unei Directii Judetene pentru Agricultura poate sa se asocieze familial pentru comercializarea de produse fito-sanitare? Am o matusa care este inginer agronom si impreuna cu aceasta vrem sa facem o asociatie familiala cu acest profil. Ea mi-a spus ca nu poate pentru ca este salariat de stat. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Daca este functionar public, situatia despre care faceti vorbire este de incompatibilitate. In acest sens, opereaza dispozitiile Legii nr.161/2003 privind unele măsuri pentru asigurarea transparenţei în exercitarea demnităţilor publice, a funcţiilor publice şi în mediul de afaceri, prevenirea şi sancţionarea corupţiei, actualizata:

Art. 94.
(2) Funcţionarii publici nu pot deţine alte funcţii şi nu pot desfăşura alte activităţi, remunerate sau neremunerate, după cum urmează:
a) în cadrul autorităţilor sau instituţiilor publice;
b) în cadrul cabinetului demnitarului, cu excepţia cazului în care funcţionarul public este suspendat din funcţia publică, în condiţiile legii, pe durata numirii sale;
c) în cadrul regiilor autonome, societăţilor comerciale ori în alte unităţi cu scop lucrativ, din sectorul public sau privat, în cadrul unei asociaţii familiale sau ca persoană fizică autorizată;
d) în calitate de membru al unui grup de interes economic.