Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile speciale libere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile speciale libere

Buna ziua!

Lucrez la firma X de aproape un an.
In tot acest timp, m-am confruntat cu o problema, destul de importanta, si-anume “agenda” de zile speciale libere.

Enumar mai jos, zilele special libere, la care un angajat are dreptul, din firma X:
- Casatorie angajat -> 2 zile
- Casatorie copil angajat -> 1 zi
- Concediu paternal -> 5 zile
- Deces sot/copil/parinti/socri -> 1 zi
- Deces bunici/frati/surori -> 1 zi
- Donare sange -> 1 zi
- Schimbarea locului de munca in cadrul companiei cu mutarea domiciliului in alta localitate -> 1zi
- Concediu puericultura -> 10 zile

Am cautat pe internet, daca numarul de zile, sunt cele corecte, unde am gasit urmatoarele drepturi:
- casatoria salariatului -> 5 zile;
- casatoria unui copil -> 2 zile;
- nasterea unui copil -> 5 zile + 15 zile daca a urmat un curs de puericultura;
- decesul sotului, copilului, parintilor, socrilor -> 3 zile;
- decesul bunicilor, fratilor, surorilor -> 1 zi;
- donatorii de sange - conform legii;
- la schimbarea locului de munca in cadrul aceleiasi unitati, cu mutarea domiciliului in alta localitate - 5 zile.

Care este numarul de zile, conform unui CIM, dintre cele enumerate de mai sus sunt legale?

Multumesc.
Art. 152 din Codul muncii mentioneaza despre existenta unor astfel de zile libere.
De asemenea, se precizeaza ca acestea se pot stabili si prin CCM aplicabil sau prin regulamentul intern.
Aveti CCM la locul de munca sau vi se aplica unul din cele la nivel national?
sergynyo a scris:

.....

Care este numarul de zile, conform unui CIM, dintre cele enumerate de mai sus sunt legale?

Multumesc.

Cele corecte sunt cele mentionate in CCM si nu cele gasite pe Internet.

Incepand cu 01.01.2011 nu mai exista CCMN.
Nu avem contract colectiv de munca (CCM).
Ideea e ca in alta firma...se respecta cele mentionate de mine.
Societatea in cauza inseamna ca are asa ceva reglementat in CCM sau in reg.intern.
In regim intern mai curand.
Oky...dar n-ar trebui sa respecte Codul Muncii?

De exemplu:
- concediu puericultura care s-a marit cu 5 zile (era de 10 zile si s-a marit la 15 zile)