Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale recuperare documente contabile
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

recuperare documente contabile

Buna,
O societate incheie un contract cu o societate care asigura servicii contabile. Desi contractul inceteaza (reziliere - cu toate ca modalitatea de reziliere nu este tocmai ok, dar incetarea nu este contestata de cealalta parte) societatea refuza restituirea doumentelor contabile catre societatea careia ii presta servicii. In acest caz ce modalitate juridica este de constrangere. In cazul unei cereri de chemare in judecata care ar fi temeiul juridic de solicitare a restituirii documentelor? ar fi cazul de convocare la conciliere?
Legea nr. 82/1991 prevede:
Art. 10. - (1) Raspunderea pentru organizarea si conducerea contabilitatii la persoanele prevazute la art. 1 revine administratorului, ordonatorului de credite sau altei persoane care are obligatia gestionarii unitatii respective.
(3) Contabilitatea poate fi organizata si condusa pe baza de contracte de prestari de servicii in domeniul contabilitatii, incheiate cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania.
(4) ..............
In cazul in care contabilitatea este condusa pe baza de contract de prestari de servicii, incheiat cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania, raspunderea pentru conducerea contabilitatii revine acestora, potrivit legii si prevederilor contractuale.

Eu as merge pe plangere penala impotriva firmei de contabilitate intemeiata pe art. 213 Cod penal - abuz de incredere. ;)