Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... ajutor urgent , va rog !
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

ajutor urgent , va rog !

daca am cazier fiscal si nu-mi pot infiinta o firma , ONRC imi restituie , macar partial , taxele platite ??
H.G. nr. 913/2004 modificata prin H.G. nr. 1422/2006 prevede:
Art. 6. - In cazul neprestarii serviciului de inregistrare in registrul comertului, ca urmare a formularii unei cereri de renuntare la solutionare, se restituie integral tarifele si comisioanele achitate la oficiul registrului comertului si 90% din taxele de inregistrare.

Legiuitorul nu a prevazut si restituirea taxelor, integral sau partial, in cazul respingerii cererii de inregistrare a firmei. ;)
Corina Capotã, Avocat