Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil 2016
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil 2016

Buna ziua,
Daca legea a intrat in vigoare pe 1 iulie, iar sotia a nascut pe 29 martie anul curent, poate fi recalculata indemnizatia pe legea noua?
Mentionez ca a optat pentru concediul de crestere copil pe doi ani.
Multumesc frumos!
Începând cu drepturile aferente lunii iulie 2016, cuantumurile drepturilor prevăzute de OUG nr. 111/2010 se recalculează din oficiu, pe baza informațiilor existente la dosarul de solicitare a drepturilor, potrivit noilor reglementări.

Recalcularea indemnizației pentru creșterea copilului se va face:

- pentru persoanele care beneficiază de indemnizația minimă de 600 lei la 85% din salariul minim brut pe țară garantat în plată (1063 lei)

- la nivelul cuantumului acordat anterior în cazul în care nivelul acesteia s-a situat sub nivelul de 3400 lei, respectiv 1200 lei, cu respectarea limitei minime prevăzută la art. 2 alin.(2) din OUG nr.111/2010 cu modificările aduse prin Legea nr.66/2016;

- în cuantum recalculat prin eliminarea plafonului în cazul în care nivelul indemnizației stabilit anterior a fost de 3400 de lei, respectiv 1200 lei, cu respectarea limitei minime prevăzută la art. 2 alin.(2) din OUG nr.111/2010 cu modificările aduse prin Legea nr.66/2016.