avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil 2016
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil 2016

Buna ziua,
Daca legea a intrat in vigoare pe 1 iulie, iar sotia a nascut pe 29 martie anul curent, poate fi recalculata indemnizatia pe legea noua?
Mentionez ca a optat pentru concediul de crestere copil pe doi ani.
Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:53, 4 Octombrie 2016
Începând cu drepturile aferente lunii iulie 2016, cuantumurile drepturilor prevăzute de OUG nr. 111/2010 se recalculează din oficiu, pe baza informațiilor existente la dosarul de solicitare a drepturilor, potrivit noilor reglementări.

Recalcularea indemnizației pentru creșterea copilului se va face:

- pentru persoanele care beneficiază de indemnizația minimă de 600 lei la 85% din salariul minim brut pe țară garantat în plată (1063 lei)

- la nivelul cuantumului acordat anterior în cazul în care nivelul acesteia s-a situat sub nivelul de 3400 lei, respectiv 1200 lei, cu respectarea limitei minime prevăzută la art. 2 alin.(2) din OUG nr.111/2010 cu modificările aduse prin Legea nr.66/2016;

- în cuantum recalculat prin eliminarea plafonului în cazul în care nivelul indemnizației stabilit anterior a fost de 3400 de lei, respectiv 1200 lei, cu respectarea limitei minime prevăzută la art. 2 alin.(2) din OUG nr.111/2010 cu modificările aduse prin Legea nr.66/2016.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificari la concediul crestere copil (ccc) incepand cu 1 iulie 2016 gabi_fodor gabi_fodor Buna ziua.eu am un baietel de 10 luni, am optat pentru CCC pe 2 ani. Pana in momentul de fata am incasat lunar maternitatea in suma de 1.200 ron. Din 1 iulie ... (vezi toată discuția)
Cic - recalculare indemnizatie conform noii legi Cristina00001 Cristina00001 Buna ziua, Am urmatoarea situatie: Am un copil in varsta de 1 an si jumatate. Pana la 11 luni am fost in CIC si apoi am intrat in plata stimulentului de ... (vezi toată discuția)
Marire indemnizatie ccc incepand cu 1 iulie vertrad2 vertrad2 Buna ziua! Sotia este in CCC de 1 an si la dosar a depus doar venitul de salariat. Avand in vedere ca indemnizatiile vor fi recalculate incepand cu 1 iulie ... (vezi toată discuția)