Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Trebuie avizata la ITM o firma de administrare ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Trebuie avizata la ITM o firma de administrare personal ?

O firma care isi desfasoara activitata in domeniul administrarii de personal trebuie inregistrata la ITM sau trebuie obtinuta o autorizare speciala? In cazul unui control cum se poate demonstra ca aceasta a fost imputernicita de client sa-l reprezinte ? Contractul de prestari servicii intre cele doua parti este suficient ?
roxana69, utilizator
Nu trebuie autorizare speciala de la ITM, externalizarea serviciului de resurse umane (personal) se dovedeste prin contractul de prestari servicii incheiat intre beneficiar si prestator.

Ordinul 1918/2011
9. Angajatorii pot contracta serviciul de completare şi transmitere a registrului prin încheierea, cu respectarea dispoziţiilor art. 20 alin. (5) din Legea nr. 677/2001 pentru protecţia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal şi libera circulaţie a acestor date, cu modificările şi completările ulterioare, de contracte de prestări de servicii cu prestatori înregistraţi la inspectoratele teritoriale de muncă, care îşi desfăşoară activitatea în condiţiile prevederilor legale în vigoare.

10. În vederea înregistrării prestatorilor de servicii la inspectoratele teritoriale de muncă, angajatorii au obligaţia de a informa în scris inspectoratele teritoriale de muncă despre încheierea contractului cu prestatorul cu care a contractat serviciul de completare şi transmitere a registrului. Informarea inspectoratului teritorial de muncă se va efectua în termen de 3 zile lucrătoare de la data încheierii contractului de prestări de servicii.

11. Informarea la care s-a făcut referire la pct. 10 va consta într-o adresă întocmită de angajator, care va cuprinde: denumirea prestatorului de servicii; certificatul de înregistrare al prestatorului, eliberat de registrul comerţului sau dovada înregistrării fiscale la organele
competente, precum şi data de la care s-a contractat serviciul de completare şi transmitere a registrului.
Multumesc.