Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept de mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept de mostenire

BUNA ZIUA
AS AVEA SI EU O RUGAMINTE LA DVS
SOACRA MEA A AVUT UN FRATE SI O SORA
FRATELE EI A DECEDAT DE 10 ANI SI ARE UN COPIL
SORA CEALALTA NU A FOST CASATORITA SI NU ARE NICI UN COPIL , SI A DECEDAT DE CURAND
LASAND IN URMA UN APARTAMENT
INTREBAREA MEA ESTE CUM O SA SE INPARTA MOSTENIREA
SOACRA MEA SI NEPOTU AU DREPT EGAL?
VA MULTUMESC
da ati gandit foarte bine, cu conditia sa nu fi lasat vreun testament.
NU A LASAT NICI UN TESTAMENT DECI ATUNCI AU DREP EGAL?
CINEVA IA ZIS CA EA FIIND SORA ARE DRPT DE 75%
batakanda, utilizator
da
DECI FAZA CU 75% ESTE VRAJALA?
CLASA A II-A DE MOSTENITORI LEGALI
Clasa a doua de mostenitori cuprinde reude privilegiate ale defunctului: parintii acestuia - numiti ascendenti privilegiati; precum si pe fratii/surorile defunctului si descendentii acestora - colateralii privilegiati.

Cum in cazul dvs nu sunt ascendenti ,inseamna ca mostenirea se imparte intre fratii defunctei in cote egale( iar pt cei decedati vin la mostenire copii acestora)