avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept de mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept de mostenire

BUNA ZIUA
AS AVEA SI EU O RUGAMINTE LA DVS
SOACRA MEA A AVUT UN FRATE SI O SORA
FRATELE EI A DECEDAT DE 10 ANI SI ARE UN COPIL
SORA CEALALTA NU A FOST CASATORITA SI NU ARE NICI UN COPIL , SI A DECEDAT DE CURAND
LASAND IN URMA UN APARTAMENT
INTREBAREA MEA ESTE CUM O SA SE INPARTA MOSTENIREA
SOACRA MEA SI NEPOTU AU DREPT EGAL?
VA MULTUMESC
Cel mai recent răspuns: batakanda , utilizator 19:10, 26 August 2009
da ati gandit foarte bine, cu conditia sa nu fi lasat vreun testament.
NU A LASAT NICI UN TESTAMENT DECI ATUNCI AU DREP EGAL?
CINEVA IA ZIS CA EA FIIND SORA ARE DRPT DE 75%
Ultima modificare: Miercuri, 26 August 2009
batakanda, utilizator
da
DECI FAZA CU 75% ESTE VRAJALA?
CLASA A II-A DE MOSTENITORI LEGALI
Clasa a doua de mostenitori cuprinde reude privilegiate ale defunctului: parintii acestuia - numiti ascendenti privilegiati; precum si pe fratii/surorile defunctului si descendentii acestora - colateralii privilegiati.

Cum in cazul dvs nu sunt ascendenti ,inseamna ca mostenirea se imparte intre fratii defunctei in cote egale( iar pt cei decedati vin la mostenire copii acestora)

Alte discuții în legătură

Succesiune eliz_k eliz_k Buna ziua, As ruga unul dintre consilieri sa a lamureasca intr-o problema: daca o persoana care are sase frati (din care numai 2 in viata) decedeaza, in ce ... (vezi toată discuția)
Succesiune marcelsimion marcelsimion TRAIM IN TARA TUTUROR POSIBILITATILOR ! ADIO AMERICA ROMANIA TE-A DETRONAT SUNTEM CAMPIONI CU O MEDALIE RARA . Nu imi vine sa cred am in mana un document de ... (vezi toată discuția)
Frate mostenitor? trueblack trueblack Am un frate vitreg dupa tata.A fost conceput cu o alta femeie in perioada in care tata era inca casatorit cu mama.Ulterior au divortat.Fratele poate sa ma ... (vezi toată discuția)