Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... L.nr.554/2004 a contenciosului administrativ s-a ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

L.nr.554/2004 a contenciosului administrativ s-a modificat?

O institutie judeteana a statului (AJPIS) a emis O decizie de respingere a unei cereri unde se precizeaza ca trebuie sa o contest in termen de 30 de zile la tribunalul teritorial.Va rog sa-mi spuneti daca e corect sau aceste institutii de prestatii sociale au alte reguli? Nu si pentru acestea sunt obligatorii prevederile Legii nr.554/2004?
Va multumesc!
AJPIS poate emite atat decizii de admitere , cat si de respindere pentru acordarea unor drepturi.

Deciziile de respingere se pot contesta in contencios adminitrativ, potrivit Legii nr.554./2004.