Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vecini agasanti si fara ocupatie VS. caine aflat pe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vecini agasanti si fara ocupatie VS. caine aflat pe proprietate personala.

De aproximativ 2 ani , parintii mei s-au mutat intr-o zona rurala(Posesti , Prahova). Odata cu aceasta mutare , au luat si cainele familiei (o catelusa rasa ciobanesc german , in varsta de 8 ani) . Pe perioada in care a locuit la bloc, catelusa, nu facea galagie si nu deranja pe nimeni. De cand au luat-o la curte, a devenit mai energica... Casa se afla pozitionata in intersectia unor drumuri satesti(ulite). Gardul casei are o inaltime de aproximativ 2 m, iar Anna (ciobanescul german) cu siguranta nu l-ar putea "escalada" (deoarece este destul de durdulie). Insa de fiecare data cand trece cineva mai aproape de gard latra destul de agresiv si se duce la gard (este tinuta libera in curte deoarece nu este obisnuita sa stea legata ). Indeosebi, latra la vreo doi vecini .... pe care se pare ca a prins "dusmanie" .
Respectivii vecini o intarata de fiecare data cand trec prin dreptul curtii parintilor mei (fluiera, striga, injura, etc.) . Tatal meu a surprins pe unul din ei chiar in momentul in care se pregatea sa arunce cu un bolovan in curte .
Parintii mei nu o asmut si chiar o cearta de multe ori ... Sunt oameni in varsta. Anna este inregistrata (are buletin veterinar) . Este vaccinata(polivalent si antirabic) si deparazitata anual. In aceeasi curte mai exista si o alta catelusa(rasa pitica) ... care , in momentul in care Anna incepe sa latre, se repede si ea la gard. Si aceasta este vaccinata, castrata si inregistrata chiar la Vier Pfoten.
Tin sa precizez ca vecinii cu pricina sunt destul de recalcitranti si aroganti. Au reclamat pe toti ceilalti vecini .Pe unii i-au reclamat ca au bibilici si ca ii trezesc dimineata cu galagia pasarilor , pe altii ca au curci si curcile fac galagie... pe vecina lor de hotar au reclamat-o ca nu are cos de 6 m la bucataria de vara si ca le vine tot fumul in curte la ei ... Vazand ca nu au avut sorti de izbanda cu aceste reclamatii , doamna (avand si cetatenie rusa) s-a dus la consulat si a reclamat ca este terorizata si discriminata ....

Intrebari
:

Parintii mei au dreptul sa tina cei doi caini liberi/dezlegati in curte ?
Exista vreo sanctiune legala referitoare la faptul ca acesti caini latra la trecatori?
Exista vreo cale prin care vecinii surprinsi aruncand cu pietre in curtea parintilor mei si intaratand cainii ... sa fie sanctionati/ potoliti ?
S-a incercat discutia pe cale amiabila , dar nu s-a ajuns la niciun consens...
Ce pot face (in limitele legale) pentru a-mi ajuta parintii? :( :( :(
mateigeamina, utilizator
Nu comentez toata istorisirea dvs . Prefer sa va raspund punctual la ceea ce ati intrebat. Astfel:
1--Parintii dvs au dreptul sa faca orice doresc in curtea lor inclusiv sa lase 1000 de caini liberi!
2--Vecinii care arunca cu pietre trebuie sa fie imediat ce au fost surprinsi reclamati la politie pentru a fi amendati intrucat pot fi sanctionati conform legii!
3--Explicati-le vecinilor ca la prima tentativa sau aruncare de pietre veti lua masuri imediate fiindca situatia deja a degenerat mult!Nu va pierdeti timpul in lamentari si certuri . Fiiti concisi , clari in exprimare si hotarati. Si spuneti-le in prezenta martorilor ca sa nu existe vreun dubiu ca nu i-ati avertizat ca ii veti reclama la politie!
4--Pentru a va ajuta parintii asta trebuie sa faceti! Sa reclamati acele persoane la politie. Orice caine mai latra , este normal fiind animal si asta fiind datoria lui! Insa provocarea si starnirea cainilor prin lovire cu pietre este un semn de barbarism si de prostie crasa la limita infantilismului. Mai ales cand cainii sunt inchisi intr-o curte....
SUCCES!
B-)
mateigeamina a scris:

Parintii mei au dreptul sa tina cei doi caini liberi/dezlegati in curte ?

Da.

b]mateigeamina a scris:

Exista vreo sanctiune legala referitoare la faptul ca acesti caini latra la trecatori?

Nu

b]mateigeamina a scris:

Exista vreo cale prin care vecinii surprinsi aruncand cu pietre in curtea parintilor mei si intaratand cainii ... sa fie sanctionati/ potoliti ?
[...]
Ce pot face (in limitele legale) pentru a-mi ajuta parintii? :( :( :(

[ link extern ]

Imi cer scuze daca am fost incoerenta ... :stunned:
Va multumesc amandurora ca ati avut rabdarea necesara sa imi raspundeti! M-am linistit.
Voi proceda conform cu indrumarile dumneavoastra.
ATENTIE!
Daca cainii latra si fac galagie mare in intervalul orar 22-08 atunci stapanii pot fi sanctionati pentru tulburarea ordinii si linistii publice in conformitate cu prevederile legii!B-)
Noaptea, Anna, doarme in pat cu parintii mei(la picioarele lor) :D . Asa a fost obisnuita din perioada in care a locuit la bloc. Nici vorba sa latre noaptea.
Catelusa de talie mica doarme afara (insa ea nu latra decat daca o aude pe Anna latrand).
mateigeamina, utilizator